#PolacywUK: Podsumowanie za okres 4 stycznia – 11 lutego

Podsumowanie występów polskich zawodników na Wyspach Brytyjskich w dniach od 4 stycznia do 11 lutego w najważniejszych ligach i klubach.

1. Michał Antkowiak (Lincoln City FC – rocznik 1999) po raz pierwszy w karierze znalazł się w kadrze meczowej pierwszej drużyny. 18-letni golkiper był rezerwowym podczas meczu EFL Trophy z Rochdale AFC. Antkowiak został wypożyczony do Spalding United FC, gdzie w debiucie obronił rzut karny.

9 stycznia: rezerwowy z Rochdale AFC 1:0 – 1/8 EFL Trophy
20 stycznia: 90 minut z Grimsby Town FC 0:5 – EFL Youth Alliance
10 lutego: 90 minut ze Stocksbridge Park Steel FC 1:1 – The EVO-STIK South (8. liga)

2. Weronika Baranowska (Watford Ladies FC – rocznik 2000) ma pewne miejsce w składzie drugiej drużyny. 17-letnia bramkarka czasami jest także rezerwową w meczach FA Women’s Super League 2, czyli drugiej klasy rozgrywkowej futbolu kobiecego w Anglii.

7 stycznia: rezerwowa z Doncaster Rovers Belles LFC 0:2 – FA Women’s Super League 2
28 stycznia: 90 minut z Reading WFC Reserves 1:1 – FA WSL Development League
4 lutego: rezerwowa z Liverpool Ladies FC 0:5 – 4. runda Women’s FA Cup
11 lutego: 90 minut z Bristol City WFC Reserves 2:0 – FA WSL Development League

3. Jan Bednarek (Southampton FC – rocznik 1996) w omawianym terminie wystąpił po raz pierwszy od sierpnia w meczu pierwszej drużyny. 21-letni zawodnik zagrał w FA Cup z Fulham. Co ciekawe wystąpił na nowej dla siebie pozycji prawego obrońcy. Niestety były to jego jedyne minuty w omawianym terminie. Nie było go też ani razu w kadrze na spotkania Premier League 2.

6 stycznia: 90 minut z Fulham FC 1:0 – 3. runda FA Cup
13 stycznia: rezerwowy z Watford FC 2:2 – 23. kolejka Premier League
21 stycznia: rezerwowy z Tottenham Hotspur 1:1 – 24. kolejka Premier League

4. Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – rocznik 1987) opuścił jedno spotkanie z powodu kontuzji, ale szybko wrócił do pierwszego składu. W okienku zimowym sporo się mówiło o transferze polskiego bramkarza do Crystal Palace. Jednak ostatecznie Białkowski przedłużył kontrakt z Ipswich. Na ostatnim meczu 30-letniego golkipera był selekcjoner Adam Nawałka.

6 stycznia: 90 minut z Sheffield United FC 0:1 – 3. runda FA Cup
20 stycznia: 90 minut z Bolton Wanderers FC 1:1 – 28. kolejka Championship
27 stycznia: 90 minut z Wolverhampton Wanderers FC 0:1 – 29. kolejka Championship
3 lutego: 90 minut z Sunderland AFC 2:0 – 30. kolejka Championship
10 lutego: 90 minut z Burton Albion FC 0:0 – 31. kolejka Championship

5. Krystian Bielik (Arsenal FC – rocznik 1998) w zimowym oknie transferowym miał trafić do klubu z Championship, ale niestety doznał kolejnej kontuzji i kluby wycofały swoje propozycje. Ostatecznie 20-letni obrońca lub pomocnik został wypożyczony do League One do Walsall FC.

6. Artur Boruc (AFC Bournemouth – rocznik 1980) w Premier League cały czas jest rezerwowym. 37-letni bramkarz zagrał jednak w dwóch meczach FA Cup z Wigan. Niestety jego drużyna odpadła z dalszej rywalizacji w 3. rundzie.

11 lutego: rezerwowy z Huddersfield Town AFC 1:4 – 27. kolejka Premier League

7. Ariel Borysiuk (Queens Park Rangers FC – rocznik 1991) został sprzedany z powrotem do Lechii Gdańsk. Więcej na ten temat tutaj.

8. Kristian Brymora (Millwall FC – rocznik 1998) coraz lepiej radzi sobie na brytyjskich boiskach. Regularnie gra w drużynie U23 oraz zdobywa bramki.

8 stycznia: 13 minut z Cardiff City FC 1:1 – U23 Professional Development League
15 stycznia: rezerwowy z Bristol City FC 0:0 – U23 Professional Development League
29 stycznia: 90 minut z Ipswich Town FC 0:5 – U23 Professional Development League
5 lutego: 90 minut i gol z Coventry City FC 3:2 – U23 Professional Development League

Kristian zdobył pierwszą bramkę

9. Marcin Brzozowski (Queens Park Rangers FC – rocznik 1998) w omawianym terminie zagrał w dwóch meczach drużyny U23.

5 lutego: rezerwowy z Cardiff City FC 2:3 – U23 Professional Development League

10. Marcin Bułka (Chelsea FC – rocznik 1999) wystąpił w trzech spotkaniach EFL Trophy. W tych rozgrywkach akademie pierwszej kategorii rywalizują z dorosłymi drużynami z League One oraz Two. Więcej na ten temat tutaj.

9 stycznia: 90 minut z Portsmouth FC 2:1 – EFL Trophy
14 stycznia: rezerwowy z Southampton FC 5:0 – Premier League 2 Division One
23 stycznia: 90 minut z Oxford City FC 3:0 – EFL Trophy
29 stycznia: rezerwowy z Everton FC 1:2 – Premier League 2 Division One
2 lutego: 90 minut z Leicester City FC 1:0 – Premier League 2 Division One
6 lutego: 90 minut z Lincoln City FC 1:1 (2:4 w karnych) – półfinał EFL Trophy

11. Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – 1990) nie gra od początku listopada z powodu zerwanych więzadeł w kolanie i będzie pauzował przez 9 miesięcy.

12. Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – rocznik 1998) regularnie broni w zespole U20. Polski bramkarz jest również drugim bramkarzem w całym klubie. Do tej pory jedenaście razy był rezerwowym w meczach Scottish Premiership.

24 stycznia: rezerwowy z Dundee FC 1:0 – 23. kolejka Scottish Premiership
30 stycznia: 90 minut z Ross County FC 2:1 – Scottish Development League
31 stycznia: rezerwowy z Motherwell FC 2:1 – 25. kolejka Scottish Premiership
6 lutego: 90 minut z Dundee FC 2:3 – Scottish Development League

13. Łukasz Fabiański (Swansea City FC – rocznik 1985) jest niezwykle mocnym punktem drużyny oraz jednym z najlepszych bramkarzy w lidze. 32-letni golkiper po zmianie trenera oczywiście zachował miejsce w pierwszym składzie. Swansea ostatnio prezentuje dobrą formą i w końcu wydostało się ze strefy spadkowej.

13 stycznia: 90 minut z Newcastle FC 1:1 – 23. kolejka Premier League
22 stycznia: 90 minut z Liverpool FC 1:0 – 24. kolejka Premier League
30 stycznia: 90 minut z Arsenal FC 3:1 – 25. kolejka Premier League
3 lutego: 90 minut z Leicester City FC 1:1 – 26. kolejka Premier League
10 lutego: 90 minut z Burnley FC 1:0 – 27. kolejka Premier League

14. Bartłomiej Gajda (Heart of Midlothian FC – rocznik 1999) zazwyczaj gra w pierwszym składzie drużyny U20. Jednak w jedynym meczu rozegranym w omawianym terminie 18-letni środkowy obrońca był rezerwowym.

29 stycznia: rezerwowy z Hamilton Academical FC 0:1 – Scottish Development League

15. Wojciech Gajda (Heart of Midlothian FC – rocznik 1998) na razie jest rezerwowym bramkarzem w U20. Więcej o nim dowiecie się tutaj.

16. Kamil Grabara (Liverpool FC – rocznik 1999) w omawianym terminie rozegrał dwa mecze w drużynie U23 oraz jedno z U18. Do tego jako jeden z czterech bramkarzy poleciał z pierwszą drużyną Liverpoolu na mecz z FC Porto i krótkie zgrupowanie w Hiszpanii.

12 stycznia: 90 minut z Manchester City FC 3:2 – Premier League 2 Division One
21 stycznia: rezerwowy z Charlton Athletic FC 4:1 – Premier League Cup
28 stycznia: rezerwowy z Derby County FC 1:0 – Premier League 2 Division One
5 lutego: 90 minut z Tottenham Hotspur FC 0:1 – Premier League 2 Division One
10 lutego: 90 minut z Everton FC 1:3 – U18 Premier League

17. Kamil Grosicki (Hull City AFC – rocznik 1988) ma problemy z kontuzjami. 29-letni pomocni z powodu różnych urazów od 26 grudnia rozegrał zaledwie jedną połowę w lidze i 19 minut w FA Cup.

27 stycznia: 19 minut z Nottingham Forest FC 2:1 – 4. runda FA Cup
30 stycznia: 45 minut z Leeds United FC 0:0 – 29. kolejka Championship

18. Rafał Grzelak (Heart of Midlothian FC – rocznik 1988) nie jest już zawodnikiem drużyny z Edynburga. W przerwie zimowej podpisał kontrakt z Bruk-Betem Termalica Nieciecza. Grzelak dla „Jam Tarts” rozegrał 13 spotkań w Scottish Premiership i trzy w League Cup.

19. Mateusz Hewelt (Everton FC – rocznik 1996) nie grał zbyt wiele w ostatnich tygodniach. Wystąpił jedynie w spotkaniu Premier League 2 z Manchester United. Do tego był rezerwowym w pierwszej drużynie na meczu Ligi Europy.

15 stycznia: 90 minut z Manchester United FC 0:0 – Premier League 2 Division One
23 stycznia: 90 minut z Portsmouth FC – Premier League Cup
5 lutego: 90 minut z Manchester United FC 0:0 – Premier League 2 Division One

20. Jarosław Jach (Crystal Palace FC – rocznik 1994) został zawodnikiem londyńskiego klubu, ale na razie nie ma co liczyć na miejsce nawet na ławce rezerwowych pierwszej drużyny. Jach rozegrał na razie jedno spotkanie w U23.

6 lutego: 90 minut i żółta kartka z Charlton Athletic FC 2:1 – U23 Premier Development League

21. Mateusz Klich (Leeds United FC – rocznik 1990) został wypożyczony do FC Utrecht. W Leeds nie miał żadnych szans na grę. Więcej na ten temat tutaj.

7 stycznia: 90 minut z Newport County AFC 1:2 – 3. runda FA Cup
13 stycznia: rezerwowy z Ipswich Town FC 0:1 – 27. kolejka Championship

22. Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion FC – rocznik 1990) w końcu wygrał pierwszy mecz w barwach angielskiego klubu. 28-letni pomocnik zaliczył również cudowną asystę podczas meczu z Evertonem. Krychowiak z powodu kontuzji zszedł z boiska w 33. minucie meczu z City i opuścił później jedno spotkanie. Powrócił jednak już do pełni zdrowia.

6 stycznia: 85 minut z Exeter City FC 2:0 – 3. runda FA Cup
13 stycznia: 90 minut z Brighton and Hove Albion FC 2:0 – 23. kolejka Premier League
20 stycznia: 90 minut z Everton FC 1:1 – 24. kolejka Premier League
27 stycznia: 90 minut z Liverpool FC 3:2 – 4. runda FA Cup
31 stycznia: 33 minuty z Manchester City FC 0:3 – 25. kolejka Premier League

23. Artur Krysiak (Yeovil Town FC – rocznik 1989) jest podstawowym bramkarzem swojej drużyny. 28-letni golkiper w 4. rundzie FA Cup miał okazję zagrać przeciwko Manchesterowi United. Krysiak w meczu z Crewe Alexandra doznał kontuzji i z tego powodu opuścił kolejne spotkanie ligowe.

10 lutego: 51 minut z Crewe Alexandra FC 0:0 – 32. kolejka League Two

24. Dominic Kurasik (Colchester United FC – rocznik 1996) zagrał w dwóch meczach drużyny U23.

29 stycznia: 90 minut z Queens Park Rangers FC 3:2 – U23 Professional Development Leauge
6 lutego: 90 minut z Ipswich Town FC 5:2 – U23 Professional Development Leauge

25. Kacper Kuryłowicz (Tottenham Hotspur FC – rocznik 2001) to bramkarz, który debiutuje w podsumowaniu. Młody golkiper przebija się w hierarchii golkiperów Spurs.

3 lutego: rezerwowy z Southampton FC 1:1 – U18 Premier League

26. Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – rocznik 1982) z powodu kontuzji opuścił jedenaście kolejek ligowych. Wrócił do składu 11 lutego.

11 luty: rezerwowy z Aston Villa FC 0:2 – 31. kolejka Championship

27. Mikołaj Kwietniewski (Fulham FC – rocznik 1999) nie jest już zawodnikiem londyńskiego klubu. Na zasadzie transferu definitywnego przeniósł się do Legii Warszawa. Więcej na ten temat tutaj.

8 stycznia: 90 minut i gol z Aston Villa FC 3:1 – Premier League 2 Division Two
12 stycznia: 83 minuty z Reading FC 2:2 – Premier League 2 Division Two

28. Krystian Nowak (Heart of Midlothian FC – rocznik 1994) nie jest już zawodnikiem drużyny z Edynburga. W zimowym oknie transferowym podpisał z kontrakt z greckim Panioniosem.

29. Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – rocznik 1990) zdobył swoją drugą bramkę w barwach walijskiej drużyny.

6 stycznia: 84 minuty z Carmarthen Town AFC 1:0 – 21. kolejka Welsh Premier League
13 stycznia: 83 minuty z Llandudno FC 0:0 – 22. kolejka Welsh Premier League
2 lutego: 90 minut i gol z The New Saints 2:2 – 23. kolejka Welsh Premier League
8 lutego: 88 minut z Bala Town FC 0:1 – 24. kolejka Welsh Premier League

30. Antoni Sarnowski (Airbus UK Broughton FC – rocznik 1998) w omawianym terminie miał lekkie problemy ze zdrowiem i zagrał w jednym spotkaniu.

27 stycznia: 90 minut z Llandudno Junction FC 7:0 – półfinał Huws Gray Cup

31. Jakub Sinior (Middlesbrough FC – rocznik 2000) w omawianym okresie zagrał w trzech spotkaniach. Sinior w lutym wystąpił w trzech meczach reprezentacji Polski U18.

5 stycznia: 58 minut ze Stoke City FC 2:4 – U18 Premier League
13 stycznia: 90 minut i asysta z West Ham United FC 5:2 – U18 Premier League Cup
20 stycznia: rezerwowy z Manchester City FC 2:2 – U18 Premier League
27 stycznia: 70 minut z Blackburn Rovers FC 3:1 – U18 Premier League

32. Paweł Sokół (Manchester City FC – rocznik 2000) zadebiutował w pierwszym składzie w drużynie U23 w Premier League 2. To duży sukces młodego golkipera. 17-letni bramkarz gra także w zespołach U18 i U19 w UEFA Youth League.

12 stycznia: rezerwowy z Liverpool FC 3:2 – Premier League 2 Division One
13 stycznia: 90 minut z Newcastle United FC 2:5 – U18 Premier League
20 stycznia: rezerwowy z Middlesbrough FC 2:2 – U18 Premier League
29 stycznia: rezerwowy z Leicester City FC 0:0 – Premier League 2 Division One

33. Dawid Szczepaniak (Airbus UK Broughton FC – rocznik 2000) gra w zespołach młodzieżowych oraz jest rezerwowym bramkarzem w pierwszej drużynie. 17-letni bramkarz był ostatnio testowany przez Norwich City FC.

12 stycznia: 90 minut z Acton FC 3:2 – 1. runda Horace Wynne Cup (U23)
13 stycznia: rezerwowy z Guilsfield FC 1:3 – Huws Gray Alliance
14 stycznia: 90 minut z Llandudno 2:3 – Welsh Development Premier League North (U19)
27 stycznia: rezerwowy z Carmarthen Town 1:4 – 4. runda FAW Welsh Cup
28 stycznia: 90 minut z Caernarfon Town 4:0 – Welsh Development Premier League North (U19)
10 lutego: rezerwowy z Flint Town United 0:1 – Huws Gray Alliance League Cup

34. Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – rocznik 2000) w omawianym terminie zagrał w czterech meczach w drużynie U18.

6 stycznia: rezerwowy z Tottenham Hotspur FC 4:4 – U18 Premier Leauge
16 stycznia: wszedł w 119. minucie z Nottingham Forest FC 1:1 (4:5 w karnych) – 4. runda FA Youth Cup
20 stycznia: 90 minut z Reading FC 1:3 – U18 Premier League
27 stycznia: rezerwowy z Southampton FC 1:3 – U18 Premier League
3 lutego: 90 minut z Brighton and Hove Albion FC 1:1 – U18 Premier League
10 lutego: 90 minut z West Ham United FC 1:2 – U18 Premier League

35. Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC – rocznik 1996) po powrocie z wypożyczenia do Accrington Stanley był bardzo zajęty i rozegrał pięć meczów w drużynie U23. Stryjek jest obecnie trzecim bramkarzem w klubie. Według kibiców to on powinien grać w Championship.

6 stycznia: rezerwowy z Chesterfield FC 4:0 – 27. kolejka League Two
13 stycznia: rezerwowy z Cheltenham Town FC 2:0 – 28. kolejka League Two
19 stycznia: 90 minut z Brighton and Hove Albion FC 1:3 – Premier League Cup
23 stycznia: 90 minut z Leicester City FC 0:2 – Premier League International Cup
28 stycznia: 90 minut z Arsenal FC 1:3 – Premier League 2 Division One
31 stycznia: 90 minut z Dunston UTS 0:2 – Durham County Challenge Cup
5 lutego: rezerwowy z West Ham United FC 0:1 – Premier League 2
11 lutego: 90 minut z Exeter City FC 0:2 – Premier League 2

36. Katie Wolska (Aston Villa Ladies FC – rocznik 2000) w omawianym terminie rozegrała trzy mecze w drużynie rezerw, w których zdobyła jednego gola. 17-letnia zawodniczka gra jako prawoskrzydłowa.

14 stycznia: rezerwowa z Birmingham City LFC Reserves 2:3 – FA WSL Development League
28 stycznia: weszła w 40. minucie z Sheffield FC Ladies Reserves 0:4 – FA WSL Development League
11 lutego: 8 minut z Manchester City WFC Reserves 1:2 – FA WSL Development League

37. Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – rocznik 1992) po trzech meczach z rzędu na ławce rezerwowych wrócił do pierwszego składu. Wszołek w omawianym terminie opuścił jeden mecz z powodu kłopotów ze zdrowiem.

13 stycznia: rezerwowy z Burton Albion FC 3:1 – 27. kolejka Championship
20 stycznia: rezerwowy z Middlesbrough FC 0:3 – 28. kolejka Championship
3 lutego: 90 minut z Barnsley FC 1:0 – 30. kolejka Championship
10 lutego: 90 minut z Wolverhampton Wanderers FC 1:2 – 31. kolejka Championship

38. Marcel Wusiewicz (Burnley FC – rocznik 2000) nie jest już zawodnikiem Burnley FC i poszukuje klubu. Obecnie występuje w Nelson FC, który gra w North West Counties Football League – Division One, czyli na dziesiątym poziomie rozgrywkowym.

39. Piotr Zalewski (Brighton and Hove Albion FC – rocznik 2001) to kolejny nowy bramkarz w podsumowaniu. Zalewski po raz pierwszy od przejścia do Anglii znalazł się w kadrze meczowej na U18 Premier League.

3 lutego: rezerwowy z Leicester City FC 1:1 – U18 Premier League

40. Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers FC – rocznik 1992) został wypożyczony do League One do Charlton Athletic FC, gdzie również ma kłopoty z regularnym graniem.

3 lutego: 20 minut z Oxford United FC – 31. kolejka League One
10 lutego: rezerwowy z Doncaster Rovers FC 1:1 – 32. kolejka League One

41. Paweł Żuk (Everton FC – rocznik 2001) w omawianym terminie nie grał w oficjalnych meczach ligowych i pucharowych. Jednak pokazywał się z dobrej strony w wewnętrznych meczach sparingowych. 17-letni skrzydłowy zagrał także w lutym w meczach kontrolnych reprezentacji Polski do lat 17.

6 stycznia: 23 minuty z Derby County FC 2:1 – U18 Premier League
13 stycznia: 33 minuty i gol ze Stoke City FC 1:2 – U18 Premier League
20 stycznia: 45 minut i asysta z West Bromwich Albion FC 3:2 – U18 Premier League
27 stycznia: 21 minut z Fulham FC 2:0 – U18 Premier League Cup