Podsumowanie tygodnia: 26.01 – 01.02

Zdecydowanie najważniejszą informacją minionego tygodnia jest poważna kontuzja Krystiana Bielika, który prawdopodobnie ponownie będzie wyłączony z gry na dłuższy czas. Zobaczmy jak radzili sobie Polacy w Anglii i Szkocji w dniach 26 stycznia – 1 lutego.

23-letni pomocnik upadł na boisko w 30. minucie spotkania u siebie z Bristol City i został zniesiony na noszach z murawy. W momencie pisania tego tekst w poniedziałek wieczorem, wciąż niewiadomo jak poważny jest jego uraz. Informacje docierające z klub nie są niestety optymistyczne.

– Krystian miał dzisiaj scan. Będziemy po nim wiedzieć, jak poważny jest jego uraz, ale nie wygląda to dobrze. Wszyscy obawiamy się najgorszego. Jesteśmy absolutnie załamani jego losem – powiedział Wayne Rooney, trener Derby County, cytowany przez „Derby Telegraph”. Bielik wrócił do regularnej gry na listopadzie po prawie roku przerwy spowodowanej zerwaniem więzadła w kolanie. Tym razem ponownie będzie pauzował przynajmniej kilka miesięcy.

Podsumowanie pozostałych informacji minionego tygodnia zaczynamy od Premier League, w której odbyły się dwie kolejki. Dwukrotnie po 90 minut rozegrali Jan Bednarek i Łukasz Fabiański. Southampton przegrało z Arsenalem 1:3 i Aston Villą 0:1. Natomiast West Ham wygrał z Crystal Palace 3:2 oraz przegrał z Liverpoolem 1:3.

Mateusz Klich w meczu z Newcastle United usiadł na ławce rezerwowych dopiero drugi raz od kiedy trenerem Leeds United jest Marcelo Bielsa. Argentyński szkoleniowiec nie wystawił polskiego pomocnika w pierwszym składzie także przeciwko Leicester City. Leeds wygrało oba spotkania (2:1 i 3:1), a Klich wchodził z ławki w 56. i 21. minucie.

Dwukrotnie rezerwowym Brighton był Jakub Moder. Były piłkarz Lecha Poznań nie zadebiutował jednak jeszcze w Premier League. Michał Karbownik na razie nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu składu.

Dużym zaskoczeniem był brak Kamil Grosickiego w kadrze meczowej West Bromwich Albion w meczach przeciwko Fulham oraz Manchester City. W dwóch poprzednich spotkaniach polski skrzydłowy wychodził w podstawowej jedenastce i pokazywał się z dobrej strony.

Przenosimy się teraz do Championship, gdzie dziesiąte czyste konto w tym sezonie zachował Bartosz Białkowski. Polski bramkarz nie stracił bramki w meczu z Watfordem, z którym Milwall zremisowało 0:0. Remisem zakończyło się także spotkanie z Cardiff City (1:1).

W minionym tygodniu w drugiej klasie rozgrywkowej w Anglii dwukrotnie w pierwszym składzie zagrał także Michał Helik. Jego Barnsley zaliczyło dwa remisy: 0:0 z Cardif City oraz 2:2 z Nottingham Forest.

Kamil Jóźwiak (Derby County) został zdjęty w 87. minucie meczu z Bristol City (1:0). Natomiast Przemysław Płacheta (Norwich City) wszedł na ostatnie 20 minut spotkania z Middlesbrough, które zakończyło się bezbramkowym remisem.

Należy także wspomnieć, że rezerwowym Crawley Town w 4. rundzie FA Cup przeciwko AFC Bournemouth był 17-letni Szymon Kowalczyk.

Trwa świetna seria Maksymiliana Stryjka, który nie stracił bramki w czwartym spotkaniu z rzędu. W sumie bramkarz Livingston zachował czyste konto w dziesięciu z osiemnastu rozegranych przez niego meczów w tym sezonie. O wiele gorzej wiedzie się Patrykowi Klimali. Napastnik Celtiku dwukrotnie usiadł na ławce rezerwowych.

Sześciu Polaków zagrało w sobotę w U18 Premier League. Bramkę dla Derby County zdobył Bartosz Cybulski, który wykorzystał rzut karny. Natomiast debiut w U18 w Aston Villi zaliczył Oliwier Zych. Były bramkarz Zagłębia Lubin zachował czyste konto i obronił rzut karny.

26.01: 90 minut z Crystal Palace FC 3:2 – 20. kolejka Premier League

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC)
30.01: poza kadrą z Fulham FC 2:2 – 21. kolejka Premier League
26.01: poza kadrą z Manchester City FC 0:5 – 20. kolejka Premier League

Michał Karbownik (Brighton & Hove Albion FC)
31.01: poza kadrą z Tottenham Hotspur FC 1:0 – 21. kolejka Premier League
27.01: poza kadrą z Fulham FC 0:0 – 20. kolejka Premier League

Mateusz Klich (Leeds United FC)
31.01: wszedł w 21. minucie z Leicester City FC 3:1 – 21. kolejka Premier League
26.01: wszedł w 56. minucie z Newcastle United FC 2:1 – 20. kolejka Premier League

30.01: rezerwowy z St. Mirren FC 1:2 – 13. kolejka Scottish Premiership
27.01: rezerwowy z Hamilton Academical FC 2:0 – 26. kolejka Scottish Premiership

Maksymilian Stryjek (Livingston FC)
30.01: 90 minut z Aberdeen FC 0:0 – 21. kolejka Scottish Premiership
27.01: 90 minut z Kilmarnock FC 2:0 – 26. kolejka Scottish Premiership

Premier League 2:

Kacper Kuryłowicz (Tottenham Hotspur FC)
29.01: rezerwowy z Arsenal FC 1:1 – Premier League 2 Division One (U23)

Kacper Łopata (Sheffield United FC)
brak meczów w opisywanym terminie

Jakub Stolarczyk (Leicester City FC)
01.02: 90 minut z Blackburn Rovers FC 1:1 – Premier League 2 Division One (U23)

U18 Premier League:

Piotr Bańda (Newcastle United, FC bramkarz)
30.01: rezerwowy z Derby County FC 2:3

Maksymilian Boruc (West Bromwich Albion FC, bramkarz)
30.10: 90 minut z West Ham United FC 6:2

George Chmiel (Blackburn Rovers FC, napastnik/pomocnik)
30.01: wszedł w 77. minucie z Wolverhampton Wanderers 3:2

Bartosz Cybulski (Derby County FC, napastnik)
01.02: rezerwowy w U23 z Everton FC 1:3
30.01: wszedł w 46. minucie, skutecznie wykonany rzut karny z Newcastle United FC 3:2