Reprezentacja Polski kobiet U-17 awansowała na mistrzostwa Europy!

Reprezentacja Polski kobiet do lat 17 pokonała Austrię 2:1 w ostatnim meczu turnieju Elite Round rozegranego w Bośni i Hercegowinie. Dzięki temu zwycięstwu kadra prowadzona przez trenerkę Ninę Patalon zapewniła sobie awans na mistrzostwa Europy. We wszystkich trzech spotkaniach wystąpiła Wiktoria Kiszkis (Arsenal FC).

Elite Round to ostatni etap eliminacji na mistrzostwa. Polki w pierwszym meczu pokonały gospodarzy turnieju Bośnię i Hercegowinę 4:0, a następnie zwyciężyły nad Turcją 2:0. Dzięki dwóm wygranym do zajęcia pierwszego miejsca wystarczał im przynajmniej remis z Austrią.

Podopieczne trenerki Patalon świetnie rozpoczęły niedzielne spotkanie i już w 3. minucie objęły prowadzenie po bramce zdobytej przez Paulinę Tomasiak. Austriaczki jeszcze przed przerwą zdołały wyrównać. Gol strzelony przez Julię Wagner wpłynął na morale Polek.

– Gdy przeciwnik złapał kontakt z nami, to na chwilę zrobiło się na boisku nieco nerwowo. Zespół sobie z tym poradził. Mieliśmy założenie, żeby dotrwać z remisem do przerwy, a w szatni dziewczyny usłyszały, że zostało 40 minut i muszą dać z siebie wszystko. W drugiej połowie graliśmy odważnie, byliśmy zdeterminowani i stworzyliśmy sporo groźnych sytuacji, tyle, że nie udało się ich wszystkich wykorzystać – tłumaczy Patalon cytowana przez laczynaspilka.pl.

Jedna z akcji została jednak skutecznie wykończona. Agnieszka Glinka zaledwie kilkadziesiąt sekund po wejściu na boisko pokonała bramkarkę rywalek. Asystę przy tym golu zaliczyła Wiktoria Kiszkis.

Zawodniczka Arsenalu zagrała we wszystkich trzech spotkaniach: 10 min z BiH, 40 min z Turcją i 21 z Austrią. Warto zauważyć, że Wiktoria dopiero w czerwcu skończy 15 lat.

– Dzisiaj jest czas na radość, ale od jutra musimy zacząć myśleć o turnieju finałowym na Litwie. To nie koniec, a dopiero początek naszej misji. Ten zespół musi się cały czas rozwijać – podkreśla Patalon.

Mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 9-21 maja. W turnieju na Litwie udział weźmie 8 zespołów. Polki o tytuł najlepszej drużyny na kontynencie w tej kategorii wiekowej zagrają pierwszy raz od 2013 roku, kiedy to zdobyły mistrzostwo.

Klasyfikacja końcowa Elite Round – Grupa 6:
Kraj Mecze W R P BZ BS Różnica bramek Pkt.
1. Polska 3 3 0 0 8 1 7 9
2. Austria 3 1 1 1 4 2 2 4
3. Turcja 3 0 2 1 2 4 -2 2
4. Bośnia i Hercegowina 3 0 1 2 2 9 -7 1

25 marca 2018 – Bijeljina

Polska – Austria 2:1 (1:1)
Bramki: Paulina Tomasiak (3.), Agnieszka Glinka (76.) – Julia Wagner (21.).

Polska: Sara Kierul – Paulina Oleksiak, Oliwia Silny, Paulina Tomasiak, Wiktoria Zieniewicz, Kinga Kozak, Paulina Filipczak (75. Agnieszka Glinka), Adriana Achcińska, Zofia Buszewska, Klaudia Homa, Alexis Legowski (59. Wiktoria Kiszkis).

22 marca 2018 – Novi Gradski – Ugljevik

Polska – Turcja 2:0 (1:0)
Bramki: Paulina Tomasiak (29. – karny), Alexis Legowski (69.).

Polska: Sara Kierul – Adrianna Achcińska, Oliwia Silny, Zuzanna Radochońska, Zofia Buszewska, Klaudia Homa, Paulina Oleksiak, Paulina Tomasiak (41. Wiktoria Kiszkis), Paulina Filipczak, Alexis Legowski (73. Anna Konkol), Kinga Kozak (79.).

19 marca 2018 – Bijeljina

Bośnia i Hercegowina – Polska 0:4 (0:2)
Bramki: Paulina Tomasiak (9.), Adriana Achcińska (24. – karny), Paulina Filipczak (72.), Agnieszka Glinka (84.).

Polska: Sara Kierul – Zofia Buszewska, Oliwia Silny, Wiktoria Zieniewicz, Zuzanna Radochońska – Klaudia Homa (64. Paulina Oleksiak), Adriana Achcińska (C), Paulina Filipczak – Paulina Tomasiak, Kinga Kozak (76. Agnieszka Glinka), Alexis Legowski (70. Wiktoria Kiszkis).