Raport #5-2020/21: Grano głównie w Szkocji. Pierwszy gol Helika

W piątym raporcie w tym sezonie z powodu przerwy reprezentacyjnej wyjątkowo został opisany okres dwóch tygodni. Najwięcej meczów pomiędzy 6 a 19 października Polacy rozegrali w Szkocji oraz Walii. Natomiast pierwszą bramkę w Championship zdobył Michał Helik (Barnsley).

Piłkarz tygodnia #5 – Maciej Dąbrowski (Dumbarton)

Maciej Dąbrowski jest wypożyczony do Dumbarton z Hibernian. 22-letni bramkarz rozegrał trzy pierwsze spotkania w nowym klubie. W każdym z nich pokazał się z bardzo dobrej strony i był ważnym punktem drużyny. Zwłaszcza jedna z interwencji w zakończonym bezbramkowym remisem meczu z Forfar Athletic była na światowym poziomie. Dąbrowski jest bramkarzem, który po tym sezonie może być zauważony przez mocniejsze kluby niż Hibernian.

Piłkarz tygodnia:
#1 – Mateusz Klich (Leeds United)
#2 – Mateusz Klich (Leeds United)
#3 – Bartosz Cybulski (Derby County)
#4 – Jan Bednarek (Southampton)
#5 – Maciej Dąbrowski (Dumbarton)

Daniela Kosińska niespodziewanie podpisała kontrakt z Birmingham City. To dla niej sportowy awans, ponieważ jej nowy klub występuje w Women’s Super League, czyli najwyższej klasie rozgrywkowej w Anglii. 19-letnia bramkarka wciąż jednak będzie grać w Stoke City Women, gdzie jest podstawową bramkarką.

Łukasz Fabiański, Mateusz Klich, Jan Bednarek i Kamil Grosicki spędzili bardzo udany czas na zgrupowaniu reprezentacji Polski. Każdy z nich pokazał się z dobrej strony w narodowych barwach. Jednak powrót do rzeczywistości ligowej nie był łatwy. Niezwykle ciekawe były mecze Southampton z Chelsea i West Ham United z Tottenhamem. Oba zakończyły się remisami 3:3, a decydujące bramki padły w doliczonym czasie gry. Fabiański oraz Bednarek rozegrali po 90 minut. Natomiast Leeds United przegrali z Wolverhampton 0:1. Klich także był na boisku od pierwszego do ostatniego gwizdka sędziego. Kolejny raz poza kadrą meczową znalazł się z Grosicki, którego już raczej nigdy więcej nie zobaczymy w koszulce West Bromwich Albion. Wciąż rozstrzyga się jego wypożyczenie do Nottingham Forest.

Pierwszą bramkę w Championship zdobył Michał Helik. 25-letni obrońca już w drugiej minucie pokonał bramkarza Bristol City. Ostatecznie Barnsley zremisowało 2:2 po golu w doliczony czasie gry. Spory błąd w meczu Millwall z Wycomber Wanderers popełnił Bartosz Białkowski, który przy próbie dryblingu stracił piłkę i pozwolił przeciwnikom na zdobycie łatwej bramki. Millwall wygrało jednak 2:1, więc ta sytuacja nie miała większych konsekwencji jeśli chodzi o końcowy wynik. W opisywanym okresie Kamil Jóźwiak był poza kadrą Derby County, a całe spotkanie z Rotherham United na ławce rezerwowych spędził Przemysław Płacheta (Norwich City).

Kolejne cenne minuty w pierwszym zespole Burton Albion dostał Jakub Niemczyk. Zaledwie 16-letni zawodnik wszedł w 59. minucie meczu z Cambridge United w EFL Trophy i pokazał się z dobrej strony. Niestety drobna kontuzja uniemożliwiła mu grę w miniony weekend w zespole U18.

W przerwie reprezentacyjnej najwięcej działo się w Szkocji, gdzie rozgrywane były spotkania Betfred Cup, czyli Pucharu Ligi. Biorą w nim udział wszystkie kluby najwyższych czterech klas rozgrywkowych, a także zwycięzcy Highland Football League i Lowland Football League w poprzednim sezonie.

Maksymilian Stryjek skorzystał z tego, że pierwszy bramkarz Livingston Robby McCrorie był na zgrupowaniu kadry i wystąpił w dwóch spotkaniach pucharowych. Natomiast nasz piłkarz tygodnia Maciej Dąbrowski zadebiutował w Livingston. Nowym zawodnikiem w raporcie jest Przemysław Nawrocki, który podpisał kontrakt z Brechin City. Jego zespół gra w czwartej klasie rozgrywkowej.

Po powrocie ze zgrupowania reprezentacji Polski do lat 21 swoim pierwszym Old Firm Derby wystąpił Patryk Klimala. 22-letni napastnik Celtiku został zmieniony w 67. minucie i nie może tego spotkania zaliczyć do udanych. Rangers wygrali bez większych problemów 2:0.

Teraz przenosimy się do Walii do Cymru Premier, gdzie miejsce w pierwszym składzie Cefn Druids wywalczył sobie Dawid Szczepaniak. 20-letni bramkarz rozpoczął sezon w rezerwie, ale ostatnio wyszedł w pierwszym składzie w trzech meczach z rzędu.

Na koniec tradycyjnie sprawdźmy sytuację w rozgrywkach młodzieżowych. Udany debiut w U18 Premier League zaliczył Alex Borto, który jest bramkarzem Fulham FC. Czyste konto zachował natomiast Filip Marschall. Dla golkipera Aston Villi to kolejne dobre spotkanie w tym sezonie. Tym razem Piotr Bańda (Newcastle United) był rezerwowym. Pewne miejsce w bramce Arsenalu ma cały czas Hubert Graczyk.

W tym raporcie warto wyróżnić Jakuba Ojrzyńskiego, który zadebiutował w drużynie U23 Liverpoolu w Premier League 2. W opisanym okresie w zespołach U23 wystąpili także Kacper Łopata (Sheffield United) i Jakub Stolarczyk (Leicester City).

Mecze Polaków w dniach 6 – 19 października w najważniejszych ligach i pucharach:
(wśród drużyn młodzieżowych jest bardzo trudno o składy poza akademiami Category 1 i 2, więc spotkań z EFL Youth Alliance League może brakować)

Kobiety:

1. Wiktoria Fronc (West Ham United, pomocniczka, 2003)
brak oficjalnych meczów w opisywanym okresie

2. Wiktoria Kiszkis (West Ham United, pomocniczka/napastniczka, 2003)

3. Daniela Kosińska (Stoke City Women, bramkarka, 2001)
18.10: 90 minut z Middlesbrough 4:3 – 6. kolejka FA Women’s National League
11.10: 90 minut dla Stoke City z West Bromwich Albion 3:2 – 5. kolejka FA Women’s National League
07.10: 90 minut dla Birmingham City z Blackburn Rovers 1:0 – 1. kolejka FA Women’s Continental League Cup

Mężczyźni:

Premier League

4. Piotr Bańda (Newcastle United, bramkarz, 2003)
17.10: rezerwowy ze Stoke City 1:1 – 5. kolejka U18 Premier League

5. Jan Bednarek (Liverpool, obrońca, 1996)
17.10: 90 minut z Chelsea 3:3 – 5. kolejka Premier League
14.10: 90 minut z Bośnią i Hercegowiną – 4. kolejka Ligi Narodów
07.10: 90 minut z Finlandią 5:1 – mecz towarzyski

6. Łukasz Bejger (Manchester United, obrońca, 2002)
08.10: 90 minut z Danią w reprezentacji Polski U19 1:3 – mecz towarzyski

7. Maksymilian Boruc (West Bromwich Albion, bramkarz, 2002)

8. Alex Borto (Fulham, bramkarz, 2003)
17.10: 90 minut z West Ham United 4:1 – 5. kolejka U18 Premier League

9. Łukasz Fabiański (West Ham United, bramkarz, 1985)
17.10: 90 minut z Tottenham Hotspur 3:3 – 5. kolejka Premier League
14.10: rezerwowy z Bośnią i Hercegowiną 3:0 – 4. kolejka Ligi Narodów
11.10: 90 minut z Włochami 0:0 – 3. kolejka Ligi Narodów
07.10: rezerwowy z Finlandią 5:1 – mecz towarzyski

10. Hubert Graczyk (Arsenal, bramkarz, 2003)
17.10: 90 minut z Brighton & Hove Albion 0:5 – 5. kolejka U18 Premier League

11. Kamil Grosicki (West Bromwich Albion, pomocnik, 1988)
19.10: poza kadrą z Burnley 0:0 – 5. kolejka Premier League
14.10: 64 minuty z Bośnią i Hercegowiną 3:0 – 4. kolejka Ligi Narodów
11.10: wszedł w 60. minucie z Włochami 0:0 – 3. kolejka Ligi Narodów
07.10: 62 minuty i trzy bramki z Finlandią 5:1 – mecz towarzyski

12. Mateusz Klich (Leeds Utd, pomocnik, 1990)
19.10: 90 minut z Wolverhampton Wanderers 0:1 – 5. kolejka Premier League
11.10: 70 minut z Włochami 0:0 – 3. kolejka Ligi Narodów
07.10: wszedł w 72. minucie z Finlandią 5:1 – mecz towarzyski

13. Kacper Łopata (Sheffield United, obrońca, 2001)
19.10: 90 minut z Bristol City 4:0 – Professional Development League (U23)

14. Filip Marschall (Aston Villa, bramkarz, 2003)
19.10: rezerwowy z Wolverhampton Wanderers 3:1 – 5. kolejka Premier League 2 Division 2
17.10: 90 minut z Tottenham Hotspur 2:0 – 5. kolejka U18 Premier League
06.10: rezerwowy w U21 z Fleetwood Town 0:3 – EFL Trophy

15. Mateusz Musiałowski (Liverpool, pomocnik, 2003)
brak oficjalnych meczów w opisywanym okresie w U18 lub wyżej

16. Jakub Ojrzyński (Liverpool, bramkarz, 2003)
17.10: 90 minut z Brighton & Hove Albion 0:1 – 5. kolejka Premier League 2 Division 1

17. Jakub Stolarczyk (Leicester City, bramkarz, 2000)
18.10: 90 minut z Manchester City 0:4 – 5. kolejka Premier League 2 Division 1
06.10: 90 minut z Harrogate Town 1:3 – EFL Trophy

18. Oliwier Zych (Aston Villa, bramkarz, 2004)

Championship

19. Bartosz Białkowski (Millwall)
17.10: 90 minut z Wycombe Wanderers 2:1 – 5. kolejka Championship

20. Krystian Bielik (Derby County, obrońca/pomocnik, 1998)
wraca do zdrowia po kontuzji

21. Marcin Brzozowski (Queens Park Rangers, bramkarz, 1998 – wypożyczony do Billericay Town)
06.10: 90 minut z Tonbridge Angels 0:2 – 1. kolejka Vanarama National League South

22. Bartosz Cybulski (Derby County, napastnik, 2002)

23. Michał Helik (Barnsley, obrońca, 1995)
17.10: 90 minut i gol z Bristol City 2:2 – 5. kolejka Championship

24. Kamil Jóźwiak (Derby County, pomocnik, 1998)
16.10: poza składem z Watford 0:1 – 5. kolejka Championship
14.10: 72 minuty z Bośnią i Hercegowiną 3:0 – 4. kolejka Ligi Narodów
11.10: 82 minuty z Włochami 0:0 – 3. kolejka Ligi Narodów
07.10: wszedł w 82. minucie z Finlandią 5:1 – mecz towarzyski

25. Przemysław Płacheta (Norwich City, pomocni, 1998)
17.10: rezerwowy z Rotherham United 2:1 – 5. kolejka Championship

League One

26. Antoni Bort (Ipswich Town, bramkarz, 2003)

27. Kacper Miałkowski (Rochdale AFC, pomocnik/obrońca, 2003)
17.10: pierwszy skład z Oldham Athletic 2:1 – EFL Youth Alliance League
09.10: pierwszy skład z Shrewsbury Town 1:3 – EFL Youth Alliance League

28. Jakub Niemczyk (Burton Albion, obrońca/pomocnik, 2004)
10.10: 90 minut, gol i asysta, z Huddersfield Town 4:3 – EFL Youth Alliance League
06.10: wszedł w 59. minucie z Cambridge United 2:4 – EFL Trophy

League Two

29. Brian Galach (Crawley Town, pomocnik, 2001)
17.10: rezerwowy z Morecambe 4:0 – 6. kolejka League Two
13.10: 90 minut z Arsenal U21 2:1 – EFL Trophy
10.10: rezerwowy z Cheltenham Town 0:2 – 5. kolejka League Two

30. Olivier Sukiennicki (Bradford City AFC, pomocnik, 2003)
10.10: 90 minut ze Scunthorpe United 2:4 – EFL Youth Alliance League

Scottish Premiership

31. Patryk Klimala (Celtic, pomocnik/napastnik, 1998)
17.10: 67 minut z Rangers 0:2 – 11. kolejka Scottish Premiership
13.10: 83 minuty z Bułgarią 1:1 – eliminacje mistrzostw Europy U21

32. Maksymilian Stryjek (Livingston, bramkarz, 1996)
17.10: rezerwowy z Kilmarnock 1:3 – 11. kolejka Scottish Premiership
10.10: 90 minut z Alloa Athletic 2:1 – Betfred Cup
06.10: 90 minut z Edinburgh City 5:1 – Betfred Cup

Scottish League One

33. Maciej Dąbrowski (Dumbarton – wypożyczony z Hibernian, bramkarz, 1998)
17.10: 90 minut z Forfar Athletic 0:0 – 1. kolejka Scottish League One
10.10: 90 minut z Clyde FC 2:3 – Betfred Cup
06.10: 90 minut z Dunfermline Athletic 0:1 – Betfred Cup

Scottish League Two

34. Przemysław Nawrocki (Brechin City, pomocnik/napastnik, 1997)
17.10: wszedł w 69. minucie z Edinburgh City 1:5 – 1. kolejka Scottish League Two
10.10: rezerwowy z St. Johnstone 0:7 – Betfred Cup
07.10: wszedł w 72. minucie z Dundee United 2:6 – Betfred Cup