Maciej Dąbrowski ma sezon pełen sukcesów

Maciej Dąbrowski co chwila ma powody do radości podczas gry dla Hibernian FC w tym sezonie. 19-letni bramkarz w zeszłym tygodniu został mistrzem Szkocji U20, a w czwartek zdobył SFA Youth Cup.

– Ale się cieszę! Jestem bardzo szczęśliwy – napisał do mnie po meczu Kevin, jak jest nazywany w Szkocji.

Dąbrowski miał bardzo duży wkład w zdobycie tego trofeum. W półfinale z Celtikiem w regulaminowym czasie gry zachował czyste konto, a następnie obronił dwa rzuty karne mimo poważnej kontuzji dłoni. W finale jego drużyna zmierzyła się z Aberdeen FC. Mecz rozegrany został na Hampden Park, czyli narodowym szkockim stadionie, który ma pojemność 52 tysiące osób.

Hibs byli faworytami spotkania, ale to Aberdeen niespodziewanie objęło prowadzenie w 16. minucie po świetnej solowej akcji Connora McLennana. Jednak po pół godzinie gry było 1:1, kiedy to Joe MacPherson zdobył bramkę samobójczą. Na kolejne bramki kibice czekali niemal do końca meczu.

Najpierw w 72. minucie Ryan Porteous wyprowadził Hibernian na prowadzenie, a chwilę później Jamie Gullan zapewnił drużynie z Edynburga zwycięstwo 3:1. W końcówce spotkania Dąbrowski także wykazał się wysokimi umiejętnościami, gdy obronił strzał z bliska Franka Rossa. Dla klubu z Easter Road to pierwsza wygrana w Scottish Youth Cup od 2009 roku. W tym sezonie o ten tytuł rywalizowały zespoły U20.

To niejedyny sukces Hibernian FC w rozgrywkach młodzieżowych. Drużyna prowadzona przez trener Granta Murraya wygrała także SPFL Development League, czyli mistrzostwo Szkocji U20.

Polski bramkarz nie ma jednak czasu na świętowanie. – Jutro mamy trening i muszę być z pierwszym zespołem gotowy na sobotni mecz. Czas na zabawę będzie po sezonie – podkreśla Dąbrowski, który czternaście razy był drugim bramkarzem w spotkaniach Scottish Premiership.

Aberdeen FC – Hibernian FC 1:3 (0:1)

Bramki: McLennan (16.), Porteous (72.), MacPherson (78.).

Aberdeen: Craddock, Harrington, Harvie (89. Wells 89), Campbell, MacPherson, Roscoe, McLennan (46. Virtanen), S. Ross, Anderson, F. Ross, E. Ross (73. Dangana).

Hibernian: Dabrowski, Donaldson, Mackie, Porteous, Waugh, Campbell, F. Murray, Stirling, Shaw, I. Murray (84. Watson), Gullan.

Kibiców: 1,641.

Cały mecz: Aberdeen FC – Hibernian FC