#PolacywUK: Podsumowanie za okres 6 listopada – 3 stycznia

Podsumowanie występów polskich zawodników na Wyspach Brytyjskich w dniach od 6 listopada do 03 stycznia w najważniejszych ligach i klubach.

1. Michał Antkowiak (Lincoln City FC – rocznik 1999): 18-letni golkiper jest podstawowym zawodnikiem w drużynie U18 i zbiera pozytywne recenzje.

11 listopada: 90 minut z Oldham Athletic AFC 0:1 – EFL Youth Alliance
18 listopada: 90 minut z Doncaster Rovers 0:1 – EFL Youth Alliance
25 listopada: 90 minut z Rotherham United FC 1:1 – EFL Youth Alliance
2 grudnia: 90 minut z Mansfield Town FC 0:3 – EFL Youth Alliance

2. Weronika Baranowska (Watford Ladies FC – rocznik 2000) ma pewne miejsce w składzie drugiej drużyny. 17-letnia bramkarka czasami jest także rezerwową w meczach FA Women’s Super League 2, czyli drugiej klasy rozgrywkowej futbolu kobiecego w Anglii.

12 listopada: 90 minut z Reading WFC Reserves 0:7 – FA WSL Development Cup
16 listopada: rezerwowa z Arsenal FC 0:6 – FA Women’s Super League 2
19 listopada: 90 minut z Tottenham Hotspur LFC Reserves 4:0 – FA WSL Development League
26 listopada: 90 minut z Oxford United WFC Reserves 4:1 – FA WSL Development League
3 grudnia: 90 minut z Brighton & Hove Albion WFC Reserves 3:2 – FA WSL Development League

3. Jan Bednarek (Southampton FC – rocznik 1996) w omawianym terminie zagrał w dwóch meczach drużyny U23. 21-letni obrońca po transferze Virgila Van Dijka wrócił do kadry meczowej na spotkania Premier League. To pierwszy taki przypadek od 19 sierpnia.

20 listopada: 90 minut i żółta kartka z Southampton FC 3:4 – Premier League Division Two
18 grudnia: 90 minut z Reading FC 1:1 – Premier League Division Two
30 grudnia: rezerwowy z Manchester United FC 0:0 – 21. kolejka Premier League
2 stycznia: rezerwowy z Crystal Palace FC 1:2 – 22. kolejka Premier League

4. Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – 1987) gra świetnie w obecnym sezonie i prezentuje umiejętności na najwyższym poziomie. Między innymi w cudowny sposób obronił strzał Toma Huddlestone’a.

16 grudnia: 90 minut z Reading FC 2:0 – 22. kolejka Championship
23 grudnia: 90 minut z Wolverhampton Wanderers FC 0:1 – 23. kolejka Championship
26 grudnia: 90 minut z Queens Park Rangers FC 0:0 – 24. kolejka Championship
30 grudnia: 90 minut z Derby County FC 1:2 – 25. kolejka Championship
2 stycznia: 90 minut z Fulham FC 1:4 – 26. kolejka Championship

5. Krystian Bielik (Arsenal FC – rocznik 1998) po kontuzji barku wrócił już do pełni zdrowia i ponownie występuje w drużynie do lat 23. W zimowym oknie transferowym 20-letni zawodnik prawdopodobnie zostanie wypożyczony do jednego z klubów Championship.

10 grudnia: 90 minut z Manchester City FC 1:0 – Premier League 2 Division One
15 grudnia: 87 minut z Derby County FC 3:3 – Premier League 2 Division One

6. Artur Boruc (AFC Bournemouth – rocznik 1980) w Premier League cały czas jest rezerwowym. 37-letni bramkarz zagrał jednak w ćwierćfinale EFL Cup przeciwko Chelsea FC.

30 grudnia: rezerwowy z Everton FC 2:1 – 21. kolejka Premier League
1 stycznia: rezerwowy z Brighton & Hove Albion FC 2:2 – 22. kolejka Premier League

7. Ariel Borysiuk (Queens Park Rangers FC – rocznik 1991) nie ma miejsca w kadrze meczowej i nie grał w omawianym terminie.

8. Kristian Brymora (Millwall FC – rocznik 1998) przedłużył umowę z klubem o kolejne sześć miesięcy. Historię Kristiana poznacie tutaj. Urodzony w Australii napastnik bardzo dobrze spisuje się w drużynie U23 Millwall.

10 listopada: 90 minut i gol z Ipswich Town FC 2:2 – U23 Professional Development Leauge
14 listopada: 90 minut z Charlton Athletic 1:2 – U23 Professional Development Leauge
11 grudnia: 46 minut z Queens Park Rangers FC 2:1 – U23 Professional Development Leauge
18 grudnia: 90 minut z Colchester United FC 1:0 – U23 Professional Development Leauge

9. Marcin Brzozowski (Queens Park Rangers FC – rocznik 1998) po bardzo długiej przerwie w grze spowodowanej kontuzją wrócił do pełni zdrowia i składu Queens Park Rangers. 19-letni bramkarz został wypożyczony na 28 dni do Ashford Town FC (ósmy poziom rozgrywkowy), gdzie zagrał w dwóch meczach ligowych.

11 grudnia: rezerwowy z Millwall FC 1:2 – U23 Professional Development Leauge
16 grudnia: 90 minut z Arlesey Town FC 3:1 – Evo-Stik League South
19 grudnia: 90 minut z Hanwell Town FC 1:2 – Evo-Stik League South

10. Marcin Bułka (Chelsea FC – rocznik 1999) w ostatnich tygodniach grał mniej niż na początku sezonu. 18-letni bramkarz w omawianym terminie wystąpił w trzech spotkaniach w pierwszym składzie.

19 grudnia: 90 minut z Manchester City FC 3:2 – Premier League 2 Division One

11. Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – 1990) niestety znowu doznał groźnej kontuzji. W zeszłym sezonie miał złamaną czaszkę, a teraz zerwał więzadła w kolanie i będzie pauzował przez 9 miesięcy.

12. Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – rocznik 1998) regularnie broni w zespole U20. Polski bramkarz jest również drugim bramkarzem w całym klubie. Do tej pory jedenaście razy był rezerwowym w meczach Scottish Premiership.

14 listopada: 90 minut z Dundee 2:1 – Scottish Development League
18 listopada: rezerwowy z St. Johnstone FC 1:2 – 14. kolejka Scottish Premiership
20 listopada: 90 minut z Dundee United 2:2 – Scottish Development League
25 listopada: rezerwowy z Hamilton Academical FC 1:1 – 15. kolejka Scottish Premiership
28 listopada: 90 minut z Motherwell 2:1 – Scottish Development League
2 grudnia: rezerwowy z Patrick Thistle FC 1:0 – 16. kolejka Scottish Premiership
5 grudnia: 90 minut z Kilmarnock 2:1 – Scottish Development League
10 grudnia: rezerwowy z Celtic FC 2:2 – 17. kolejka Scottish Premiership
13 grudnia: rezerwowy z Rangers FC 1:2 – 18. kolejka Scottish Premiership
16 grudnia: rezerwowy z Aberdeen FC 1:4 – 19. kolejka Scottish Premiership
20 grudnia: rezerwowy z St Mirren 3:0 – Scottish Development League
23 grudnia: rezerwowy z Ross County FC 2:1 – 20. kolejka Scottish Premiership
27 grudnia: rezerwowy z Heart of Midlothian FC 0:0 – 21. kolejka Scottish Premiership
30 grudnia: rezerwowy z Kilmarnock FC 1:1 – 22. kolejka Scottish Premiership

13. Łukasz Fabiański (Swansea City FC – rocznik 1985) prezentuje się świetnie w obecnym sezonie. Jest jednym z najlepszych bramkarzy ligi według statystyk. Mimo to Swansea ma znowu kłopoty i zajmuje ostatnie miejsce w tabeli Premier League.

2 stycznia: rezerwowy z Tottenham Hotspur FC 0:2 – 22. kolejka Premier League

14. Bartłomiej Gajda (Heart of Midlothian FC – rocznik 1999) regularnie wychodzi w pierwszym składzie drużyny U20. 18-latek gra jako środkowy obrońca.

6 listopada: 90 minut z Hamilton Academical FC 0:2 – Scottish Development League
14 listopada 90 minut z Patrick Thistle 6:0 – Scottish Development League
27 listopada: rezerwowy z Falkirk 5:1 – Scottish Development League

15. Wojciech Gajda (Heart of Midlothian FC – rocznik 1998) na razie jest rezerwowym bramkarzem w U20. Więcej o nim dowiecie się tutaj.

6 listopada: rezerwowy z Hamilton Academical FC 0:2 – Scottish Development League
14 listopada rezerwowy z Patrick Thistle 6:0 – Scottish Development League

16. Kamil Grabara (Liverpool FC – rocznik 1999) gra w trzech różnych zespołach: U23, U19 i U18. Polski bramkarz regularnie trenuje także z pierwszą drużyną. Grabara w omawianym terminie zadebiutował również w reprezentacji Polski U21. Zagrał w meczu eliminacyjnym do mistrzostw Europy z Danią.

18 listopada: 90 minut z Everton FC 4:0 – Premier League 2 Division One
21 listopada: 90 minut z Sevilla FC 4:0 – UEFA Youth League
28 listopada: 90 minut z Manchester City FC 1:1 – U18 Premier League
6 grudnia: 90 minut ze Spartakiem Moskwa 2:0 – UEFA Youth League
10 grudnia: 90 minut z Sunderland AFC 4:1 – Premier League 2 Division One
15 grudnia: 90 minut ze Swansea FC 1:3 – Premier League 2 Division One

17. Kamil Grosicki (Hull City AFC – rocznik 1988) w omawianym okresie zdobył bramkę oraz zaliczył asystę, ale w dwóch meczach zagrał zaledwie po kilka minut. 29-letni pomocnik z powodu kontuzji nie mógł wystąpić w dwóch spotkaniach.

18 listopada: 68 minut i asysta z Ipswich Town FC 2:2 – 17. kolejka Championship
26 grudnia: 90 minut z Derby County FC 0:0 – 24. kolejka Championship

18. Rafał Grzelak (Heart of Midlothian FC – rocznik 1988) w omawianym terminie najpierw pauzował z powodu kontuzji, następnie zagrał całe spotkanie z Dundee i po kilka minut w dwóch innych meczach, a pod koniec roku znowu doznał urazu. Nie wiadomo jeszcze dokładnie ile potrwa jego przerwa w grze.

9 grudnia: rezerwowy z Motherwell FC 1:0 – 17. kolejka Scottish Premiership
12 grudnia: 90 minut z Dundee FC 1:0 – 18. kolejka Scottish Premiership
17 grudnia: 5 minut z Celtic FC 4:0 – 19. kolejka Scottish Premiership
23 grudnia: Minuta z St. Johnstone FC 0:0 – 20. kolejka Scottish Premiership
27 grudnia: rezerwowy z Hibernian FC 0:0 – 21. kolejka Scottish Premiership

19. Mateusz Hewelt (Everton FC – rocznik 1996) nie grał zbyt wiele w ostatnich tygodniach. Wystąpił jedynie w spotkaniu Premier League 2 z Manchester United. Do tego był rezerwowym w pierwszej drużynie na meczu Ligi Europy.

27 listopada: 90 minut z Manchester United FC 0:0 – Premier League 2 Division One
7 grudnia: rezerowy z Apollonem Limassol 3:0 – Liga Europy

20. Mateusz Klich (Leeds United FC – rocznik 1990) po dwóch miesiącach przerwy 30 grudnia znalazł się w kadrze meczowej swojej drużyn na spotkanie ligowe, a do tego wszedł na boisko w Championship pierwszy raz od 26 września.

30 grudnia: 21 minut z Birmingham City FC 0:1 – 25. kolejka Championship
1 stycznia: rezerwowy z Derby County FC 0:0 – 26. kolejka Championship

21. Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion FC – rocznik 1990) nadal nie poznał smaku zwycięstwa w Premier League, a jego zespół zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Krychowiak jest krytykowany przez prasę w Anglii. W jednym ze spotkań nie znalazł się nawet w kadrze meczowej. Sporo mówi się o skróceniu jego wypożyczenia do West Bromwich.

2 stycznia: 90 minut z West Ham United FC 1:2 – 22. kolejka Premier League

22. Artur Krysiak (Yeovil Town FC – rocznik 1989) jest podstawowym bramkarzem swojej drużyny.

1 stycznia: 90 minut z Crawley Town FC 1:2 – 26. kolejka League Two

23. Dominic Kurasik (Colchester United FC) – 20-letni bramkarz według dostępnych danych nie grał lub nie był rezerwowym w oficjalnym meczu w dniach 6 listopada – 3 stycznia.

24. Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – rocznik 1982) bronił w dziesięciu meczach z rzędu, ale następnie usiadł na ławkę, gdy kontuzję wyleczył David Stockdale. Polski bramkarz ostatni raz był w kadrze meczowej 25 listopada. Od tego czasu nie zagrał ani razu i leczy kontuzję.

18 listopada: Nottingham Forest 1:0 – 17. kolejka Championship
22 listopada: 90 minut z Middlesbrough FC 0:2 – 18. kolejka Championship
25 listopada: rezerwowy z Sheffield United FC 1:1 – 19. kolejka Championship

25. Mikołaj Kwietniewski (Fulham FC – rocznik 1999) regularnie gra w meczach drużyny U23 w Premier League 2. Przeciwko Southampton zdobył zwycięską bramkę na 4:3 oraz zaliczył asystę w EFL Trophy

20 listopada: 89 minut z Southampton FC 4:3 – Premier League 2 Division Two
24 listopada: rezerwowy z Newcastle United FC 3:0 – Premier League 2 Division Two
29 listopada: 18 minut i asysta z Crawley Town 3:1 – EFL Trophy
8 grudnia: 90 minut z Brighton & Hove Albion FC 1:1 – Premier League 2 Division Two

26. Krystian Nowak (Heart of Midlothian FC – rocznik 1994) z powodu kontuzji nie grał w ostatnich miesiącach. 23-letni obrońca przechodzi obecnie rehabilitację w Polsce.

19 listopada: rezerwowy z Patrick Thistle 1:1 – 14. kolejka Scottish Premiership

27. Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – rocznik 1990) ostatnio zaczął grać częściej. 27-letni pomocnik strzelił także swojego pierwszego gola w Welsh Premier League.

28 listopada: 74 minuty i gol z The New Saints 3:1 – 13. kolejka Welsh Premier League
22 grudnia: 27 minut z Bala Town 1:2 – 18. kolejka Welsh Premier League
26 grudnia: 34 minuty z Connah’s Quay 0:1 – 19. kolejka Welsh Premier League
29 grudnia: 76 minut (z ławki) z Connah’s Quay 1:1 – 20. kolejka Welsh Premier League

28. Antoni Sarnowski (Airbus UK Broughton FC – rocznik 1998) w przerwie letniej przeszedł z Bangor City do Airbus UK Broughton FC, który gra w drugiej klasie rozgrywkowej, czyli Huws Gray Alliance. Natomiast 24 listopada 19-letni bramkarz został zawodnikiem Rhyl FC z tej samej ligi. Sarnowski w debiucie dla Lillywhites został wybrany zawodnikiem meczu.

17 listopada: rezerwowy w Airbusie z Denbigh Town 1:3 – 13. kolejka Huws Gray Alliance
25 listopada: 90 minut z Holyhead Hotspur 5:2 – 14. kolejka Huws Gray Alliance
9 grudnia: 90 minut z Denbigh Town 3:5 – 15. kolejka Huws Gray Alliance

29. Jakub Sinior (Middlesbrough FC – rocznik 2000) w omawianym okresie zagrał w jednym spotkaniu U18 Premier League.

18 listopada: 30 minut z Liverpool FC 1:5 – U18 Premier League
25 listopada: rezerwowy z West Bromwich Albion FC 2:2 – U18 Premier League

30. Paweł Sokół (Manchester City FC – rocznik 2000) zadebiutował w pierwszym składzie w drużynie U23 w Premier League 2. To duży sukces młodego golkipera. 17-letni bramkarz gra także w zespołach U18 i U19 w UEFA Youth League.

18 listopada: 90 minut ze Stoke City 3:2 – U18 Premier League
21 listopada: rezerwowy z Feyenoord Rotterdam 0:0 – UEFA Youth League
25 listopada: rezerwowy z Tottenham Hotspur 4:2 – Premier League 2 Division One
29 listopada: rezerwowy z Chesterfield FC 2:2 – EFL Trophy
6 grudnia: 90 minut z Szachtarem Donieck 1:2 – UEFA Youth League
9 grudnia: 90 minut z Derby County FC 0:2 – U18 Premier League
14 grudnia: rezerwowy z Plymtouth Argyle (0:0, 5:6 karne) – 3. runda FA Youth Cup
19 grudnia: 90 minut z Chelsea FC 2:3 – Premier League 2 Division One

31. Dawid Szczepaniak (Airbus UK Broughton FC – rocznik 2000) gra w zespole U19 oraz jest rezerwowym bramkarzem w pierwszej drużynie.

12 listopada: 90 minut z Flint Town United 3:1 – Welsh Development Premier League North
25 listopada: rezerwowy z Holywell Town 1:4 – Huws Gray Alliance
2 grudnia: rezerwowy z Goytre FC 3:2 – 3. runda JD Welsh Cup
3 grudnia: 90 minut z Prestatyn Town 2:1 – Welsh Development Premier League North
9 grudnia: rezerwowy z Holyhead Hotspur 4:3 – Huws Gray Alliance
30 grudnia: rezerwowy z FC Queens Park 4:0 – Huws Gray Alliance

32. Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – rocznik 2000) w omawianym terminie zagrał w dwóch meczach w drużynie U18.

18 listopada: rezerwowy z Fulham FC 2:2 – U18 Premier League
25 listopada: rezerwowy ze Swansea City AFC 3:1 – U18 Premier League
28 listopada: 90 minut z Fulham FC 1:1 – U18 Premier League Cup
6 grudnia: rezerwowy z Portsmouth 2:1 – 3. runda FA Youth Cup
9 grudnia: 90 minut z Norwich City FC 0:1 – U18 Premier League

33. Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC – rocznik 1996) został wypożyczony do Accrington Stanley i już w pierwszym meczu w nowej drużynie doznał kontuzji. W omawianym terminie leczył uraz.

1 stycznia: rezerwowy z Morecambe FC (mecz przerwany) – 26. kolejka League Two

34. Katie Wolska (Aston Villa Ladies FC – rocznik 2000) w omawianym terminie rozegrała trzy mecze w drużynie rezerw, w których zdobyła jednego gola. 17-letnia zawodniczka gra jako prawoskrzydłowa.

19 listopada: 90 minut i bramka z Everton LFC Reserves 3:4 – FA WSL Development League
26 listopada: 37 minut z Doncaster Rovers Belles LFC Reserves 2:3 – FA WSL Development League
3 grudnia: 90 minut z Sheffield FC Ladies Reserves 2:2 – FA WSL Development League

35. Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – rocznik 1992) w sześciu meczach z rzędu wychodził w pierwszym składzie, ale w pierwszym tegorocznym spotkaniu usiadł na ławce. Wszołek z Leeds zdobył niezwykle kuriozalną bramkę. Wideo poniżej.

1 stycznia: rezerwowy z Cardiff City FC 2:1 – 26. kolejka Championship

36. Marcel Wusiewicz (Burnley FC – rocznik 2000) został ponownie wypożyczony. Tym razem do Nelson FC, który gra w North West Counties Football League – Division One, czyli na dziesiątym poziomie rozgrywkowym. Wusiewicz na co dzień trenuje jednak normalnie w Burnley. Wypożyczenie jest dla niego szansą zdobycia doświadczenia.

18 listopada: rezerwowy z Nottingham Forest 3:2 – U18 Premier League

37. Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers FC – rocznik 1992) zagrał w czterech meczach w drużynie U23. 25-letni pomocnik nie masz na miejsce w kadrze na spotkania ligowe.

20 listopada: 80 minut z Norwich City FC 4:2 – Premier League 2 Division Two
27 listopada: 70 minut z Brighton & Hove Albion FC 1:1 – Premier League 2 Division Two
5 grudnia: 77 minut z AFC Bournemouth 2:1 – Premier League Cup
11 grudnia: 80 minut z Southampton FC 2:4 – Premier League 2 Division Two

38. Paweł Żuk (Everton FC – rocznik 2001) w omawianym terminie nie grał w oficjalnych meczach ligowych i pucharowych. Jednak pokazywał się z dobrej strony w wewnętrznych meczach sparingowych.