Udane mecze Polaków w 3. rundzie FA Cup

Mecze trzeciej rundy Emirates FA Cup w zdecydowanej większości były bardzo udane dla Polaków. Michał Helik zdobył bramkę, Kamil Grosicki i Przemysław Płacheta zaliczyli asysty, a Bartosz Cybulski zadebiutował.

W Pucharze Anglii nie mogli zagrać Krystian Bielik oraz Kamil Jóźwiak, ponieważ w pierwszej drużynie Derby County doszło do kilku przypadków pozytywnego testu na COVID-19. Spotkanie z Chorley nie zostało jednak odwołane. Został wystawiony zespół złożony z zawodników U18 i U23. Wśród nich był Bartosz Cybulski, który rozpoczął spotkanie na ławce rezerwowych. 19-letni napastnik wszedł na boisko w 73. minucie. Derby County przegrało 0:2 i odpadło z dalszej rywalizacji.

W podobnej sytuacji była również Aston Villa, która także nie mogła skorzystać z zawodników pierwszej drużyny w meczu z Liverpoolem. Rezerwowym zespołu z Birmingham był Oliwier Zych. 16-letni bramkarz przeniósł się do Anglii z Zagłębia Lubin w październiku ubiegłego roku. Aston Villa przegrała z bardzo mocnym składem mistrza Anglii 1:4.

Czwartą bramkę w tym sezonie zdobył Michał Helik. 25-letni obrońca pokonał bramkarza Tranmere Rovers w 59. minucie meczu wygranego przez Barnsley 2:0. Helik kolejny raz w tym sezonie pokazał się z bardzo dobrej strony i dyrygował grą defensywną zespołu.

Pierwszym mecz w podstawowej jedenastce po wyleczeniu kontuzji rozegrał Przemysław Płacheta. 22-letni skrzydłowy był jednym z głównych architektów zwycięstwa Norwich City nad Coventry City 2:0. Płacheta zaliczył kluczowe podanie przy golu na 1:0 w 6. minucie, a 60 sekund później po jego dośrodkowaniu Jordan Hugill podwyższył prowadzenie. Pomocnik „Kanarków” był na boisku w dłuższym wymiarze czasu pierwszy raz od 5 grudnia, kiedy to doznał kontuzji.

Asystę zaliczył również Kamil Grosicki, który miał także duży wkład przy drugiej bramce dla West Bromwich Albion. To właśnie po jego zagraniu obrońca Blackpool odbił piłkę ręką i sędzia odgwizdał rzut karny. Po 120 minutach był remis 2:2. W konkursie jedenastce lepsi byli zawodnicy z Blackpool i to oni awansowali do kolejnej rundy. Grosicki dopiero drugi raz w tym sezonie wyszedł w pierwszym składzie. Poprzednio miało to miejsce we wrześniu w EFL Cup. Oprócz tego zaliczył 10 minut w Premier League.

Brian Galach był natomiast rezerwowym Crawley Town w meczu z Leeds United. 19-letni napastnik spędził całe spotkanie na ławce, a jego drużyna nadspodziewanie łatwo wygrała 3:0. Trener Marcelo Bielsa wystawił rezerwowy skład, w którym nie było między innymi Mateusza Klicha.

Tym razem rolę drugiego bramkarza pełnił Bartosz Białkowski, a Millwall pewnie pokonało na wyjeździe Boreham Wood 2:0. W poniedziałek odbędzie się jeszcze spotkanie West Ham United (Łukasz Fabiański) – Stockport County. Natomiast mecz Southampton (Jan Bednarek) ze Shrewsbury Town nie odbył się z powodu przypadków koronawirusa w drugim z tych klubów.

Skróty meczów:

Wyniki 3. rundy FA Cup:
Aston Villa – Liverpool 1:4 (Zych rezerwowy – Villa)
Wolverhampton Wanderers – Crystal Palace 1:0
Boreham Wood – Millwall 0:2 (Białkowski rezerwowy – Millwall)
Everton – Rotherham United 2:1
Luton Town – Reading 1:0
Norwich City – Coventry City 2:0 (Płacheta 90 minut i asysta – Norwich)
Nottingham Forest – Cardiff City 1:0
Chorley – Derby County 2:0 (Cybulski wszedł w 73. min – Derby)
Blackburn Rovers – Doncaster Rovers 0:1
Blackpool – West Bromwich Albion 2:2 – 3:2 w karnych (Grosicki 120 minut i asysta – WBA)
Bournemouth – Oldham Athletic 4:1
Bristol Rovers – Sheffield United 2:3
Burnley – MK Dons 1:1 – 4:3 w karnych
Exeter City – Sheffield Wednesday 0:2
Queens Park Rangers – Fulham 0:2
Stevenage – Swansea City 0:2
Stoke City – Leicester City 0:4
Wycombe Wanderers – Preston North End 4:1