Raport #3-2020/21: Udany weekend Polaków w Premier League

Matusz Klich, Jan Bednarek i Łukasz Fabiański cieszyli się z kompletu punktów w minionej kolejce, a Bartosz Cybulski utrzymał wysoką formę strzelecką. To tylko niektóre wydarzenia z minionego tygodnia. Zapraszam do przeczytania szczegółowego raportu za okres 22-28 września.

Piłkarz tygodnia #3 – Bartosz Cybulski (Derby County)

Bartosz Cybulski zdobył dwie bramki oraz zaliczył asystę w meczu 3. kolejki U18 Premier League z Newcastle United. Siedemnastoletni napastnik ma bardzo dobry początek sezonu. W pierwszym spotkaniu także strzelił gola. Został również powołany przez trenera Jacka Magierę na październikowe zgrupowanie reprezentacji Polski do lat 19, która zmierzy się dwukrotnie z Danią.

Piłkarz tygodnia:
#1 – Mateusz Klich (Leeds United)
#2 – Mateusz Klich (Leeds United)

Ponownie w pierwszym składzie Stoke City wyszła Daniela Kosińska. Jej drużyna zremisowała z Loughborough Foxes 2:2 w drugiej kolejce FA Women’s National League North.

Trzecia kolejka Premier League była bardzo udana dla polskich zawodników. Mateusz Klich miał ogromny wkład w zwycięstwo Leeds United. Polski pomocnik przejął kluczową piłkę w akcji, w której Patrick Bamford zdobył zwycięską bramkę nad Sheffield United. Bez jego przechwytu nie byłoby gola. Leeds po wygranej z Sheffield 1:0 zajmuje 7. miejsce w tabeli Premier League.

Tym samym wynikiem zakończyło się spotkanie Southampton z Burnley. Jan Bednarek rozegrał 90 minut i mocno przyczynił się do wygranej Świętych. Pierwsze czyste konto w tym sezonie zachował Łukasz Fabiański. West Ham niespodziewanie wysoko pokonał u siebie Wolverhampton Wanderers. Młoty wygrały na London Stadium aż 4:0. Ponownie poza kadrą meczową West Bromwich Albion znalazł się Kamil Grosicki. 32-letni skrzydłowy nie był także brany pod uwagę na spotkanie 3. rundy Carabao Cup z Brentford. Trener klubu z Birmingham, Slaven Bilić powiedział na konferencji prasowej, że powodem była kontuzja polskiego skrzydłowego. – „W poniedziałek poczuł chyba dwie rzeczy. To były jego plecy i miał pospinane niektóre mięśnie.”

W podobnej do Grosickiego sytuacji jest Jarosław Jach, który także nie ma szans na występy w pierwszej drużynie. Obrońca Crystal Palace był poza kadrą na spotkanie Premier League. Wystąpił za to w zespole U23 w Premier League 2. Warto też wspomnieć o Kamilu Grabarze, który został wypożyczony do AGF.

W Championship żaden z Polaków nie cieszył się ze zwycięstwa w opisywanym okresie. Millwall odpadło z Carabao Cup i zremisowało 1:1 z Brentford w lidze. W obu spotkaniach wystąpił Bartosz Białkowski. Bezbramkowym remisem zakończyło się spotkanie Barnsley z Coventry, w którym w przerwie został zmieniony Michał Helik. Po 90 minut rozegrali Przemysław Płacheta i Kamil Jóźwiak, ale obaj schodzili z boiska pokonani. Norwich City przegrało na wyjeździe z AFC Bournemouth 0:1. Natomiast Derby City zostało pokonane u siebie przez Blackburn Rovers aż 4:0.

Czas teraz na Szkocję. Nie poprawia się sytuacja Patryka Klimali w Celtiku. 22-letni napastnik w omawianym terminie wszedł na boisko zaledwie na ostatnie kilka minut w meczu ligowym z Hibernian oraz spędził w rezerwie całe spotkanie z Riga FC w Lidze Europy. Rezerwowym bramkarzem Livingston był ponownie Maksymilian Stryjek.

Teraz przenosimy się do Walii do Cymru Premier, gdzie w Cefn Druids zadebiutował Dawid Szczepaniak. 20-letni bramkarz zaprezentował kilku udanych interwencji przeciwko Cardiff Met University (skrót poniżej). Szansę na debiut w Haverfordwest County miał kolejny polski golkiper Wojciech Gajda, ale doznał kontuzji na rozgrzewce przed spotkaniem z Connah’s Quay Nomads FC. Natomiast Adrian Cieślewicz (The New Saints) rozegrał cały mecz z Caernarfon Town.

Na koniec sprawdźmy sytuację w rozgrywkach młodzieżowych. W U18 Premier League w składach było aż ośmiu Polaków. Wspomniany wcześniej Cybulski zdobył dwie bramki i zaliczył asystę przeciwko Newcastle United. Piotr Bańda bronił w meczu Srok z Derby County oraz był w składzie drużyny U23 w spotkaniach Premier League 2 i EFL Trophy. W pierwszym składzie Aston Villi w bramce wyszedł Filip Marschall, a jego zmiennikiem był Oliwier Zych. Do tego debiut w Liverpoolu zaliczył Mateusz Musiałowski. W tym samy meczu grał także Jakub Ojrzyński. Oprócz nich w 3. kolejce wystąpił również Hubert Graczyk (Arsenal), a rezerwowym bramkarzem Fulham był Alex Borto. W Youth Alliance League kolejny raz z dobrej strony pokazał się Jakub Niemczyk (Burton Albion).

Sporo działo się też w rozgrywkach drużyn do lat 23. Pierwszy mecz w sezonie zaliczył Marcin Brzozowski (Queens Park Rangers). Pierwsze spotkanie rozegrał natomiast Łukasz Bejger, który został zmieniony po pierwszej połowie spotkania Manchesteru United z Liverpoolem. Także 45 minut spędził na boisku Mateusz Bogusz (Leeds United). Miejsca w pierwszym składzie Leicester City w Premier League 2 nie oddaje Jakub Stolarczyk.

Mecze Polaków w dniach 22-28 września w najważniejszych ligach i pucharach:
(wśród drużyn młodzieżowych jest bardzo trudno o składy poza akademiami Category 1 i 2, więc meczów z Youth Alliance League brakuje, a gram tam kilku Polaków)

Kobiety:

1. Wiktoria Fronc (West Ham United, pomocniczka, 2003)
brak oficjalnych meczów w opisywanym okresie

2. Wiktoria Kiszkis (West Ham United, pomocniczka/napastniczka, 2003)

3. Daniela Kosińska (Stoke City Women, bramkarka, 2001)
27.09: 90 minut z Loughborough Foxes 2:2 – 2. kolejka FA Women’s National League

Mężczyźni:

Premier League

4. Piotr Bańda (Newcastle United, bramkarz, 2003)
26.09: 90 minut z Derby County 3:4 – 3. kolejka U18 Premier League
25.09: rezerwowy z Burnley 3:1 – 3. kolejka Premier League 2
22.09: rezerwowy w U21 ze Scuthorpe United 0:3 – EFL Trophy

5. Jan Bednarek (Liverpool, obrońca, 1996)
26.09: 90 minut z Burnley 1:0 – 3. kolejka Premier League

6. Łukasz Bejger (Manchester United, obrońca, 2002)
25.09: 45 minut z Liverpool FC 3:5 – 3. kolejka Premier League 2

7. Maksymilian Boruc (West Bromwich Albion, bramkarz, 2002)

8. Alex Borto (Fulham, bramkarz, 2003)
26.09: rezerwowy z West Ham United 1:2 – 3. kolejka U18 Premier League

9. Mateusz Bogusz (Leeds United, pomocnik/napastnik, 2001)
28.09: 45 minut z Sunderland AFC 3:1 – 3. kolejka Premier League 2

10. Łukasz Fabiański (West Ham United, bramkarz, 1985)
27.09: 90 minut z Wolverhampton Wanderers 4:0 – 3. kolejka Premier League

11. Hubert Graczyk (Arsenal, bramkarz, 2003)
26.09: 90 minut z Crystal Palace 3:2 – 3. kolejka U18 Premier League

12. Kamil Grosicki (West Bromwich Albion, pomocnik, 1988)
26.09: poza kadrą na mecz z Chelsea 3:3 – 3. kolejka Premier League
22.09: poza kadrą na mecz z Brentford 2:2 (4:5 w karnych) – 3. runda Carabao Cup

13. Jarosław Jach (Crystal Palace, obrońca, 1994)
26.09: poza kadrą na mecz z Evertonem 1:2 – 3. kolejka Premier League
25.09: 90 minut z Norwich City 0:3 – 3. kolejka Premier League 2

14. Mateusz Klich (Leeds Utd, pomocnik, 1990)
27.09: 90 minut z Sheffield United 1:0 – 3. kolejka Premier League

15. Kacper Łopata (Sheffield United, obrońca, 2001)

16. Filip Marschall (Aston Villa, bramkarz, 2003)
26.09: 90 minut z Reading 3:1 – 3. kolejka U18 Premier League
25.09: rezerwowy z Reading 1:2 – 3. kolejka Premier League 2 – Division 2

17. Mateusz Musiałowski (Liverpool, pomocnik, 2003)
26.09: wszedł w 82. minucie z Manchester City FC 1:3 – 3. kolejka U18 Premier League

18. Jakub Ojrzyński (Liverpool, bramkarz, 2003)
26.09: 90 minut z Manchester City 1:3 – 3. kolejka U18 Premier League

19. Jakub Stolarczyk (Leicester City, bramkarz, 2000)
28.09: 90 minut z Blackburn Rovers FC 0:4 – 3. kolejka Premier League 2 – Divison 1

20. Oliwier Zych (Aston Villa, bramkarz, 2004)
26.09: rezerwowy z Reading 3:1 – 3. kolejka U18 Premier League

Championship

21. Bartosz Białkowski (Millwall)
26.09: 90 minut z Brentford 1:1 – 3. kolejka Championship
23.09: 90 minut z Burnley 0:2 – 3. runda Carabao Cup

22. Krystian Bielik (Derby County, obrońca/pomocnik, 1998)
wraca do zdrowia po kontuzji

23. Marcin Brzozowski (Queens Park Rangers, bramkarz, 1998)
22.09: 90 minut z Ipswich Town 5:0 – Professional Development League (U23)

24. Bartosz Cybulski (Derby County, napastnik, 2002)
26.09: 90 minut, dwa gole i asysta z Newcastle United 3:4 – 3. kolejka U18 Premier League

25. Michał Helik (Barnsley, obrońca, 1995)
26.09: 45 minut z Barnsley 0:0 – 3. kolejka Championship

26. Kamil Jóźwiak (Derby County, pomocnik, 1998)
26.09: 90 minut z Blackburn Rovers 0:4 – 3. kolejka Championship

27. Przemysław Płacheta (Norwich City, pomocni, 1998)
26.09: 90 minut z AFC Bournemouth 0:1 – 3. kolejka Championship

League One

28. Antoni Bort (Ipswich Town, bramkarz, 2003)
26.09: 90 minut z Charlton Athletic 1:4 – Professional Development League (U18)

29. Kacper Miałkowski (Rochdale AFC, pomocnik/obrońca, 2003)

30. Jakub Niemczyk (Burton Albion, obrońca/pomocnik, 2004)
26.09: 90minut z Mansfield Town 2:0 – Youth Alliance League

League Two

31. Brian Galach (Crawley Town, pomocnik, 2001)
26.09: rezerwowy z Oldham Athletic 3:2 – 3. kolejka League Two

32. Olivier Sukiennicki (Bradford City AFC, pomocnik, 2003)

Scottish Premiership

33. Patryk Klimala (Celtic, pomocnik/napastnik, 1998)
27.09: wszedł w 82. minucie z Hibernian 3:0 – 9. kolejka Scottish Premiership
24.09: rezerwowy z Riga FC 0:1 – 3. runda kwalifikacyjna Ligi Europy

34. Maksymilian Stryjek (Livingston, bramkarz, 1996)
26.09: rezerwowy z St. Johnstone FC 2:0 – 9. kolejka Scottish Premiership

Scottish League One

35. Maciej Dąbrowski (Dumbarton – wypożyczony z Hibernian, bramkarz, 1998)
jego klub jeszcze nie zaczął sezonu

Cymru Premier

36. Adrian Cieślewicz (The New Saints, pomocnik/napastnik, 1990)
27.09: 90 minut z Caernarfon Town 4:0 – 4. kolejka Cymru Premier

37. Wojciech Gajda (Haverfordwest County, bramkarz, 1998)
27.09: kontuzja na rozgrzewce z Connah’s Quay Nomads 1:4 – 4. kolejka Cymru Premier

38. Dawid Szczepaniak (Cefn Druids- wypożyczony z Wrexham AFC, bramkarz, 2000)
26.09: 90 minut z Cardiff Metropolitan University 1:1 – 4. kolejka Cymru Premier
23.09: rezerwowy z Flint Town 1:2 – 2. kolejka Cymru Premier