Raport #2-2020/21: Debiut Jóźwiaka, gol Płachety

Miniony tydzień był pełen debiutów. Pierwszy mecz Danieli Kosińskiej w Stoke City, pierwsze spotkanie Kamila Jóźwiaka w Derby County czy pierwszy gol Przemysława Płachety dla Norwich City. Działo się naprawdę sporo, jeśli chodzi o polskich zawodników na Wyspach Brytyjskich. Zapraszam do przeczytania szczegółowego raportu za okres 15-21 września.

Piłkarz tygodnia – Mateusz Klich (Leeds United)

Drugi tydzień z rzędu piłkarzem tygodnia został Mateusz Klich. 30-letni pomocnik ponownie rozegrał bardzo dobry mecz. Przeciwko Fulham wykonał pewnie rzut karny oraz zaliczył asystę przy golu strzelonym przez Patricka Bamforda. Klich jest pierwszym Polakiem w erze Premier League, który zdobył więcej niż jedną bramkę w sezonie.

W tym samym spotkaniu Mateusz Bogusz był rezerwowym. To był dla niego debiut w kadrze meczowej Leeds United w Premier League. 19-letni pomocnik w minioną środę rozegrał 78 minut w pierwszej drużynie w spotkaniu drugiej rundy Carabao Cup, w którym zespół z Elland Road odpadł po rzutach karnych z Hull City.

Dla pozostałych Polaków druga kolejka najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii była kompletnie nieudana. Jan Bednarek rozegrał cały mecz z Tottneham Hotspur, a jego Southampton przegrało aż 2:5. Wciąż bez punktu jest West Ham United. Drużyna Łukasza Fabiańskiego została pokonana przez Arsenal 2:1. Najgorzej ten weekend będzie wspominał Kamil Grosicki, który nie znalazł się w kadrze na mecz z Evertonem. 32-letni skrzydłowy zagrał tylko 55 minut w Carabao Cup.

Przenieśmy się teraz do Championship, gdzie Przemysław Płacheta zdobył swoją pierwszą bramkę. Pomocnik Norwich City zaczął mecz w rezerwie, ale wszedł na boisko już w 24. minucie. 22-letni zawodnik w 85. minucie strzałem z woleja zapewnił Kanarkom remis 2:2 z Preston North End. Płacheta miał jeszcze jedną doskonałą okazję do strzelenia gola, ale z bliska nie trafił w bramkę.

W Derby County zadebiutował natomiast Kamil Jóźwiak, który kilka dni wcześniej przeniósł się do Anglii z Lecha Poznań. 22-letni zawodnik wyszedł od razu w pierwszym składzie i został zmieniony w 87. minucie. Jóźwiak zaliczył asystę przy bramce na 1:1 na początku drugiej połowy. Derby przegrało ostatecznie z Luton Town 1:2.

Kolejne czyste konto zachował Bartosza Białkowskiego. Tym razem w wyjazdowym meczu z Rotherham United, w którym Millwall było lepsze 1:0. Dla 33-letniego bramkarza to drugie spotkanie bez straconego gola w tym sezonie. Białkowski wystąpił także w drugiej rundzie Carabao przeciwko Cheltenham Town (3:1).

Debiutu w Championship nie będzie na pewno miło wspominał Michał Helik. 25-letni obrońca Barnsley w 42. minucie meczu z Reading dostał czerwoną kartkę za faul na napastniku, który wychodził na sytuację jeden na jeden z bramkarzem. Barnsley przegrało 0:2. Miniony tydzień nie był jednak do końca dla niego nieudany. Helik pokazał się z dobrej strony w spotkaniu Carabao Cup z Middlesbrough.

Kolejny debiut mieliśmy w FA Women’s National League North, gdzie pierwszy mecz w barwach Stoke City rozegrała Daniela Kosińska. 19-letnia bramkarka na inaugurację rozgrywek zachowała czyste konto przeciwko Sheffield FC. Jej drużyna wygrała 1:0. Więcej o transferze Kosińskiej do nowego klubu przeczytać można tutaj.

Przenosimy się teraz do Szkocji, gdzie Patryk Klimala po raz pierwszy w tym sezonie wyszedł w pierwszym składzie Celtiku. Niestety w kolejnym spotkaniu znowu wszedł na boisko w końcówce i zagrał tylko kilkanaście minut. Rezerwowym bramkarzem Livingston był ponownie Maksymilian Stryjek.

W drugiej kolejce walijskiej Cymru Premier kolejnego gola strzelił Adrian Cieślewicz. To dla niego już trzecia bramka w tym sezonie. Niestety The New Saints odpadli po rzutach karnych z B36 Tórshavn w Lidze Europy. Cieślewicz swoją jedenastkę wykorzystał.

Wojciech Gajda (Haverfordwest County) i Dawid Szczepaniak (Cefn Druids) byli rezerwowymi bramkarzami w trzeciej serii meczów najwyższej klasy rozgrywkowej w Walii.

Na koniec sprawdźmy sytuację w rozgrywkach młodzieżowych. Piotr Bańda (Newcastle United) zaliczył debiut w U18 Premier League, w której w miniony weekend zagrali także: Hubert Graczyk (Arsenal), Filip Marschall (Aston Villa), Maksymilian Boruc (West Bromwich Albion) i Jakub Ojrzyński (Liverpool).

Natomiast Jakub Stolarczyk (Leicester City) oraz Kacper Łopata (Sheffield United) wystąpili w zespołach U23 odpowiednio w Premier League 2 i Professional Development League.

Mecze Polaków w dniach 15-21 września w najważniejszych ligach:
(wśród drużyn młodzieżowych jest bardzo trudno o składy poza akademiami Category 1 i 2, więc meczów z Youth Alliance League brakuje, a gram tam kilku Polaków)

Kobiety:

Daniela Kosińska (Stoke City Women, bramkarka, 2001)
20.09: 90 minut z Sheffield FC 2:0 – 1. kolejka FA Women’s National League

Mężczyźni:

Premier League

Piotr Bańda (Newcastle United, bramkarz, 2003)
19.09: 90 minut z Leeds United 2:2 – 2. kolejka U18 Premier League

Jan Bednarek (Liverpool, obrońca, 1996)
20.09: 90 minut z Tottenham Hotspur 2:5 – 2. kolejka Premier League
16.09: 90 minut z Brentford 0:2 – 2. runda Carabao Cup

Łukasz Bejger (Manchester United, obrońca, 2002)
brak meczów w omawianym okresie

Maksymilian Boruc (West Bromwich Albion, bramkarz, 2002)
21.09: rezerwowy z Crystal Palace 3:3 – 2. kolejka Premier League 2 – Division 2
19.09: 90 minut z Reading 3:3 – 2. kolejka U18 Premier League

Mateusz Bogusz (Leeds United, pomocnik/napastnik, 2001)
19.09: rezerwowy z Fulham 3:4 – 2. kolejka Premier League
16.09: 78 minut z Hull City 1:1 (8:9 w karnych) – 2. runda Carabao Cup

Łukasz Fabiański (West Ham United, bramkarz, 1985)
19.09: 90 minut z Arsenal FC 1:2 – 2. kolejka Premier League

Hubert Graczyk (Arsenal, bramkarz, 2003)
19.09: 90 minut z Tottenham Hotspurt 0:2 – 2. kolejka U18 Premier League

Kamil Grosicki (West Bromwich Albion)
19.09: poza kadrą na mecz z Everton FC 2:5 – 2. kolejka Premier League
16.09: 55 minut z Harrogate Town 3:0 – 2. runda Carabao Cup

Jarosław Jach (Crystal Palace, obrońca, 1994)
15.09: 90 minut z AFC Bournemouth 0:0 (10:11 w karnych) – 2. runda Carabao Cup

Mateusz Klich (Leeds Utd, pomocnik, 1990)
19.09: 90 minut, gol i asyst z Fuham FC 4:3 – 2. kolejka Premier League

Kacper Łopata (Sheffield United, obrońca, 2001)
21.09: 90 minut z Nottingham Forest 2:2 – Professional Development League

Filip Marschall (Aston Villa, bramkarz, 2003)
19.09: 90 minut z Norwich City 1:0 – 2. kolejka U18 Premier League
18.09: rezerwowy z Norwich City 3:0 – 2. kolejka Premier League 2 – Division 2

Jakub Ojrzyński (Liverpool, bramkarz, 2003)

15.09: 90 minut z Cheltenham Town 3:1 – 2. runda Carabao Cup

Krystian Bielik (Derby County, obrońca/pomocnik, 1998)
wraca do zdrowia po kontuzji

Bartosz Cybulski (Derby County, napastnik, 2002)
nie grał w tym okresie z powodu lekkiej infekcji

Michał Helik (Barnsley, obrońca, 1995)
19.09: czerwona kartka w 42. min z Reading 0:2 – 2. kolejka Championship
15.09: 90 minut z Middlesbrough 2:0 – 2. runda Carabao Cup

Kamil Jóźwiak (Derby County, pomocnik, 1998)
19.09: 88 minut, asysta z Luton Town 1:2 – 2. kolejka Championship

Przemysław Płacheta (Norwich City, pomocni, 1998)
19.09: wszedł w 24. minucie, gol z Preston North End 2:2 – 2. kolejka Championship

League One

Antoni Bort (Ipswich Town, bramkarz, 2003)
19.09: 90 minut z Millwall 2:1 – Professional Development League (U18)
15.09: rezerwowy w U23 z Millwall 2:1 – Professional Development League (U23)

League Two

Brian Galach (Crawley Town, pomocnik, 2001)
19.09: rezerwowy ze Scunthorpe United 0:1 – 2. kolejka League Two

Scottish Premiership

Patryk Klimala (Celtic, pomocnik/napastnik, 1998)
19.09: wszedł w 79. minucie z Livingston 3:2 – 8. kolejka Scottish Premiership
16.09: 66 minut z St. Mirren 2:1 – 3. kolejka Scottish Premiership

Maksymilian Stryjek (Livingston, bramkarz, 1996)
19.09: rezerwowy z Celtic FC 2:3 – 8. kolejka Scottish Premiership

Scottish League One

Maciej Dąbrowski (Dumbarton – wypożyczony z Hibernian, bramkarz, 1998)
jego klub jeszcze nie zaczął sezonu

Cymru Premier

Adrian Cieślewicz (The New Saints, pomocnik/napastnik, 1990)
19.09: 84 minuty, gol z Cardiff Metropolitan University 2:0 – 1. kolejka Cymru Premier
16.09: wszedł w 77. minucie z B36 Tórshavn 2:2 (4:5 w karnych) – 2. runda eliminacyjna Ligi Europy

Wojciech Gajda (Haverfordwest County, bramkarz, 1998)
19.09: rezerwowy z Newtown 2:2 – 3. kolejka Cymru Premier
15.09: rezerwowy z Cardiff Metropolitan University 0:0 – 2. kolejka Cymru Premier

Dawid Szczepaniak (Cefn Druids- wypożyczony z Wrexham AFC, bramkarz, 2000)
19.09: rezerwowy z Bala Town 1:2 – 3. kolejka Cymru Premier