Raport #1-2020/21: Cudowna bramka Klicha

Ruszamy z nowym cyklem na SkauciUK. W cotygodniowym raporcie opisywane będą najważniejsze informacje z ostatnich siedmiu dni dotyczące polskich piłkarek i piłkarzy, którzy grają na Wyspach Brytyjskich. Od Premier League do rozgrywek młodzieżowych. Dajcie znać w komentarzach, co myślicie o takiej formie? Czy warto byłoby coś jeszcze dodać?

Piłkarz tygodnia – Mateusz Klich (Leeds United)

Klich zdobył piękną bramkę z Liverpoolem w debiucie Premier League. Leeds przegrało po szalonym meczu 3:4, ale pomocnik drużyny z Elland Road zebrał bardzo dużo pozytywnych opinii od kibiców i dziennikarzy. 30-letni zawodnik jest dopiero czwartym Polakiem, który zdobył bramkę w historii Premier League. Wcześniej byli to: Robert Warzycha (Everton), Marcin Wasilewski (Leicester City) i Jan Bednarek (Southampton).

Przyjrzyjmy się teraz jak radzili sobie pozostali Polacy w meczach najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii. Czternasty sezon w Premier League rozpoczął Łukasz Fabiański. Jego West Ham United zdecydowanie przegrał z Newcastle United 0:2. Zadowolony na pewno nie był także Jan Bednarek, który został zmieniony przez Jannika Vestergaarda w przerwie spotkania z Crystal Palace. „To była zmiana taktyczna. Potrzebowałem kilka diagonalnych piłek od Jannika za ostatnią linię… W 2. połowie byliśmy bardziej agresywni i trochę lepsi. Myślę, że Jannik odegrał w tym swoją rolę” – tłumaczył po meczu Ralph Hasenhüttl, trener Southampton.

Natomiast Kamil Grosicki przesiedział w rezerwie całe spotkanie West Bromwich Albion z Leicester City. Drużyna z Birmingham przegrała 0:3.

Przenieśmy się teraz do Championship, gdzie Przemysław Płacheta zadebiutował w Norwich City. Polski skrzydłowy wszedł na boisko w 76. minucie mecz z Huddersfield Town, który „Kanarki” wygrały 1:0.

Pierwsza kolejka sezonu była wyjątkowa także dla Bartosza Białkowskiego. 33-letni bramkarz zachował czyste konto w pięćdziesiątym meczu dla Millwall FC. Londyński zespół w pierwszej kolejce zremisował bezbramkowo ze Stoke City. Ostatni z Polaków w Championship, Michał Helik (Barnsley) spędził całe spotkanie z Luton Town w rezerwie.

Warto należy również podkreślić debiut Jakuba Niemczyka w pierwszej drużynie Burton Albion (więcej). Zaledwie 16-letni zawodnik wszedł na boisko w 70. minucie meczu EFL Trophy z Peterborough United. Jego drużyna zremisowała 3:3, a następnie przegrała w rzutach karnych.

Sprawdźmy teraz ostatnie informacji ze Szkocji. W miniony weekend gola strzelił Patryk Klimala (Celtic). 22-letni napastnik wszedł na boisko w 62. minucie spotkania 6. kolejki Scottish Premiership z Ross County i ustalił wynik spotkania na 5:0. Dla Klimali to był druga bramka w pięciu rozegranych w tym sezonie meczach.

Rezerwowym bramkarzem Livingston był ponownie Maksymilian Stryjek. Warto także wspomnieć o wypożyczeniu Macieja Dąbrowskiego z Hibernian do Dumbarton FC, który gra w Scottish League One, czyli na trzecim poziomie rozgrwykowym. „Kevin (jak nazywają Macieja w Szkocji – dop. red.) naprawdę zaimponował nam przed sezonem. Jest na kluczowym etapie swojego rozwoju i naprawdę ważne jest, aby grał mecze co tydzień. Dumbarton to klub, który dobrze znam i są tam dobrzy ludzie, którzy dadzą mu wspaniałą platformę do rozwoju w tym sezonie” – mówi Graeme Mathie, dyrektor sportowy Hibs, cytowany przez oficjalną stronę klubu.

Czas na Walię. Świetnie rozpoczął rozgrwyki Adrian Cieślewicz, który w 1.kolejce Cymru Premier zdobył dwie bramki dla The New Saints. Dla 29-letniego skrzydłowego lub napastnika to już siódmy sezon w walijskim klubie. The New Saints wygrali z Barry Town United 3:0. Odwołany został mecz Haverfordwest County, z którym kontrakt niedawno podpisał Wojciech Gajda.

W ten weekend ruszyły rozgrwyki młodzieżowe. Bramkę w pierwszej kolejce U18 Premier League zdobył Bartosz Cybulski, kóry jest napastnikiem Derby County. Oprócz niego zagrali także: Hubert Graczyk (Arsenal), Filip Marschall (Aston Villa) i Maksymilian Boruc (West Bromwich Albion).

Jakub Stolarczyk (Leicester City)
14.09: 90 minut z Manchester United 2:0 – 1. kolejka Premier League 2 (U23)

Jakub Niemczyk (Burton Albion)
08.09: wszedł w 70. minucie z Peterborough United 3:3 (4:5 w karnych) – 1. kolejka EFL Trophy / Grupa P

League Two

Brian Galach (Crawley Town)
12.09: rezerwowy z Port Vale 0:2 – 1. kolejka League Two
05.09: wszedł w 79. minucie z Millwall 1:3 – 1. runda Carabao Cup

Scottish Premiership

Patryk Klimala (Celtic)
12.09: wszedł w 61. minucie i gol z Ross County 5:0 – 7. kolejka Scottish Premiership