#PolacywUK: Podsumowanie za okres 1 lipca – 22 sierpnia

Pierwsze w tym sezonie podsumowanie występów polskich zawodników na Wyspach Brytyjskich w najważniejszych rozgrywkach i klubach. Pod uwagę wzięte są jedynie oficjalne mecze ligowe oraz pucharowe.

Niektórych spotkań może brakować. Niestety na Wyspach czasami bardzo ciężko jest dotrzeć do składów. Zwłaszcza jeśli chodzi o rozgrywki drużyn U16 lub młodszych. Proszę o kontakt jeśli jakiegoś zawodnika lub meczu brakuje.

Kobiety

1. Daniela Kosińska (Aston Villa Women, bramkarka) przeniosła się z Górnika Łęczna do Anglii przed tym sezonem. W meczu pierwszej kolejki FA Women’s Championship była rezerwową.

18 sieprnia: rezerwowa z Sheffield United 3:2 – 1. kolejka FA Women’s Championship

Mężczyźni

1. Jan Bednarek (Southampton FC, 1996, obrońca) w nowym sezonie zachował miejsce w pierwszym składzie. Spotkania 2. kolejki z Liverpoolem nie zaliczy jednak do udanych. To on stracił piłkę w akcji, po której Roberto Firmino zdobył drugą bramkę dla The Reds. Wideo z tej akcji poniżej. Początek od 3:56.

10 sierpnia: 90 minut z Burnley FC 0:3 – 1. kolejka Premier League
17 sierpnia: 90 minut z Liverpool FC 1:2 – 2. kolejka Premier League

2. Łukasz Bejger (Manchester United FC, 2002, obrońca) w drugim sezonie w Anglii na razie ma pewne miejsce w pierwszym składzie na prawej obronie. Dostał powołanie do reprezentacji Polski U19 na wrześniowe mecze towarzyskie z Gruzją i Armenią.

10 sierpnia: 90 minut z Sunderland AFC 3:0 – U18 Premier League
17 sierpnia: 90 minut z Wolverhampton Wanderers 0:2 – U18 Premier League

3. Bartosz Białkowski (Millwall FC, 1987, bramkarz) został wypożyczony do londyńskiego klubu z Ipswich Town, które spadło do League One. Polski bramkarz pierwszy mecz w barwach nowego klubu rozpoczął na ławce rezerwowych, ale wszedł na boisko pod koniec pierwszej połowy, kiedy to kontuzji doznał Frank Fielding.

Od tego czasu prezentuje coraz lepszą formę. Spisał się świetnie zwłaszcza w 3. kolejce w spotkaniu przeciwko Sheffield Wednesday, które Millwall wygrało 1:0 mimo grze w osłabieniu przez większość meczu.

3 sierpnia: wszedł w 43. minucie z Preston North End 1:1 – 1. kolejka Championship
10 sierpnia: 90 minut z West Bromwich Albion FC 1:1 – 2. kolejka Championship
13 sierpnia: rezerwowy z West Bromwich Albion FC 2:1 – 1. runda EFL Cup
17 sierpnia: 90 minut z Sheffield Wednesday 1:0 – 3. kolejka Championship
21 sierpnia: 90 minut z Fulham FC 0:4 – 4. kolejka Championship

4. Krystian Bielik (Derby County FC, 1998, obrońca/pomocnik) zadebiutował w nowej drużynie w meczu pucharowym ze Scunthorpe United. Od lokalnej gazety DerbyshireLive dostał notę 8, która była najwyższą w drużynie. Jego występ w tym spotkaniu został opisany jako imponujący. W ostatniej kolejce po raz pierwszy zagrał w pierwszym składzie w lidze.

13 sierpnia: 90 minut ze Scunthorpe United FC 1:0 – 1. runda Carabao Cup
17 sierpnia: wszedł w 46. minucie ze Stoke City FC 2:2 – 3. kolejka Championship
20 sierpnia: 90 minut z Bristol City FC 1:2 – 4. kolejka Championship

5. Mateusz Bogusz (Leeds United FC, 2001, pomocnik) był w kadrze meczowej we wszystkich dotychczas rozegranych czterech kolejkach Championship oraz spotkaniu pucharowym. Wystąpił w kilku spotkaniach sparingowych, ale cały czas czeka na debiut w pierwszej drużynie. Zagrał natomiast w zespole U23, w którym strzałem z rzutu wolnego zapewnił Leeds United zwycięstwo nad Millwall.

4 sierpnia: rezerwowy z Bristol City FC 3:1 – 1. kolejka Championship
10 sierpnia: rezerwowy z Nottingham Forest 1:1 – 2. kolejka Championship
13 sierpnia: rezerwowy z Salford City FC 3:0 – 1. runda Carabao Cup
17 sierpnia: rezerwowy z Wigan Athletic FC 2:0 – 3. kolejka Championship
19 sierpnia: 45 minut i gol z Millwall FC 3:2 – Professional Development League (U23)
21 sierpnia: rezerwowy z Brentford FC 1:0 – 4. kolejka Championship

6. Antoni Bort (Ipswich Town FC, 2003, bramkarz) podpisał przed sezonem dwuletnią umowę typu scholarship. 16-letni bramkarz gra w różnych kategoriach wiekowych. W tym sezonie miał okazję pojechać na mecz z zespołem U23.

16 sierpnia: rezerwowy z Hull City AFC 1:2 – Professional Development League

7. Artur Boruc (AFC Bournemouth, 1980, bramkarz) jest rezerwowym golkiperem na początku sezonu.

10 sierpnia: rezerwowy z Sheffield United 1:1 – 1. kolejka Premier League
17 sierpnia: rezerwowy z Aston Villa FC 2:1 – 2. kolejka Premier League

8. Marcin Brzozowski (Yeovil Town FC, 1998, bramkarz) został wypożyczony z Queens Park Rangers do Yeovil Town. Wstępnie na miesiąc, ale jego pobyt w klubie National Leage może zostać przedłużony. Na razie Brzozowski czeka na swój debiut w Yeovil Town.

12 sierpnia: 90 minut w QPR z Crewe Alexandra FC 0:2 – Professional Development League (U23)
13 sierpnia: rezerwowy z Ebbsfleet United FC 3:1 – 4. kolejka National League
17 sierpnia: rezerwowy z Barrow AFC 0:1 – 5. kolejka National League

9. Adrian Cieślewicz (The New Saints FC, 1990, pomocnik) już szósty sezon gra w TNS. 28-letni pomocnik zaczął sezon bardzo wcześnie, bo już 9 lipca. Wszystko z powodu eliminacji do Ligi Mistrzów, a następnie Ligi Europy. The New Saints zakończyli już jednak grę w europejskich pucharach.

9 lipca: 90 minut i asysta z KF Feronikeli 2:2 – 1. runda eliminacji Ligi Mistrzów
16 lipca: 65 minut z KF Feronikeli 1:0 – 1. runda Eliminacji Ligi Mistrzów
23 lipca: 75 minut z FC Kopenhaga 0:2 – 2. runda Eliminacji Ligi Mistrzów
31 lipca: 59 minut z FC Kopenhaga 0:1 – 2. runda Eliminacji Ligi Mistrzów
8 sierpnia: rezerwowy z Łudogorcem Razgrad 0:5 – 3. runda eliminacji Ligi Europy
15 sierpnia: wszedł w 78. minucie z Łudogorcem Razgrad 0:4 – 3. runda eliminacji Ligi Europy
18 sierpnia: 62 minuty z Caernarfon Town FC 1:0 – 1. kolejka Cymru Premier

10. Bartosz Cybulski (Derby County FC, 2002, pomocnik/napastnik) podpisał przed tym sezonem dwuletnią umową typu scholarship. W drugiej kolejce U18 Premier League zadebiutował w tych rozgrywkach. Derby jest obrońcą tytułu.

17 sierpnia: wszedł w 62. minucie z West Bromwich Albion 1:3 – 2. kolejka U18 PRemier League

11. Szymon Czubik (Stockport County FC), 1999, napastnik) został wypożyczony do Glossop North End AFC, który gra na ósmym poziomie rozgrywkowym. Wstępnie na okres jednego miesiąca.

17 sierpnia: 90 minut z Stamford AFC 0:1 – 1. kolejka BetVictor Northern Premier League – Divison One South East
20 sierpnia: 81 minut z Newcastle United 2:0 – 2. kolejka BetVictor Northern Premier League – Divison One South East

12. Maciej Dąbrowski (Cowdenbeath FC, 1998, bramkarz) jest bardzo zajęty od początku sezonu. Ma na swoim koncie już osiem spotkań. Dąbrowski świetnie rozpoczął wypożyczenie z Hibernian FC do klubu ze Cowdenbeath, czyli klubu z czwartej klasy rozgrywkowej. Dzięki bardzo dobrej postawie trafił do drużyny kolejki wszystkich czterech lig.

13 lipca: 90 minut z East Fife FC 2:0 – Scottish League Cup
16 lipca: 90 minut z Heart of Midlothian FC 0:2 – Scottish League Cup
19 lipca: 90 minut z Dundee United FC 0:3 – Scottish League Cup
27 lipca: 90 minut z Stenhousemuir FC 0:2 – Scottish League Cup
3 sierpnia: 90 minut z Elgin City FC 0:3 – Scottish League Two
10 sierpnia: 90 minut i obroniony rzut karny ze Stirling Albion 1:0 – Scottish League Two
13 sierpnia: 90 minut z Heart of Midlothian U21 1:3 – 2. runda Scottish Challenge Cup
17 sierpnia 90 minut z Cove Rangers FC 2:3 – Scottish League Two

13. Łukasz Fabiański (West Ham United FC, 1985, bramkarz) oczywiście jest pierwszym bramkarzem londyńskiego klubu.

10 sierpnia: 90 minut z Manchester City FC 0:5 – 1. kolejka Premier League
17 sierpnia: 90 minut z Brighton and Hove Albion FC 1:1 – 2. kolejka Premier League

14. Brian Galach (Crawley Town FC, 2001, pomocnik/napastnik) we wszystkich meczach tego sezonu był rezerwowym, ale nie miał jeszcze okazji zagrać w lidze lub w spotkaniu pucharowym.

3 sierpnia: nieużyty rezerwowy z Carlisle United FC 1:2 – 1. kolejka League Two
10 sierpnia: nieużyty rezerwowy z Salford City FC 2:0 – 2. kolejka League Two
13 sierpnia: nieużyty rezerwowy z Walsall FC 3:2 – 1. runda Carabao Cup
17 sierpnia: nieużyty rezerwowy ze Scunthorpe United FC 2:2 – 3. kolejka League Two
20 sierpnia: nieużyty rezerwowy z Crewe Alexandra FC 1:2 – 4. kolejka League Two

15. Kamil Grabara (Huddersfield Town AFC), 1999, bramkarz) po wypożyczeniu z Liverpoolu ma pewne miejsce w składzie The Terriers. Drużyna mocno jednak zawodzi i po spadku z Premier League zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli po czterech rozegranych kolejkach. Huddersfield odpadło też w 1. rundzie Carabao Cup z niżej notowanym Lincoln City. Posadą zapłacił za to trener Jan Siewert, który został zwolniony z 16 sierpnia.

Natomiast Grabara jest mocnym punktem drużyny i na razie pokazuje się z bardzo dobrej strony.

5 sierpnia: 90 minut z Derby County FC 1:2 – 1. kolejka Championship
10 sierpnia: 90 minut z Queens Park Rangers FC 1:1 – 2. kolejka Championship
16 sierpnia: 90 minut z Fulham FC 1:2 – 3. kolejka Championship
21 sierpnia: 90 minut z Cardiff City FC 1:2 – 4. kolejka Championship

16. Hubert Graczyk (Arsenal FC, 2003, bramkarz) podpisał przed tym sezonem dwuletni kontrakt typu scholarship. 16-letni bramkarz obecnie jest rezerwowym golkiperem w meczach U18 Premier League. Poniżej skrót meczu sparingowego z seniorską drużyną Hitchin Town. Interwencje Graczyka o 1:44.

10 sierpnia: rezerwowy z Chelsea FC 1:2 – 1. kolejka U18 Premier League
17 sierpnia: rezerwowy z Aston Villa FC 5:1 – 2. kolejka U18 Premier League

17. Kamil Grosicki (Hull City AFC, 1988, pomocnik) w nowym sezonie oczywiście ma pewne miejsce w pierwszym składzie. Na razie Hull City wygrało tylko jedno z czterech meczów. Grosicki był niezwykle bliski zdobycia bramki w ostatniej kolejce przeciwko Blackburn Rovers, ale piłka po jego strzało odbiła się od słupka, a w innej akcji minimalnie przeleciała obok bramki. Skrót meczu poniżej.

3 sierpnia: 69 minut i asysta ze Swansea City AFC 1:2 – 1. kolejka Championship
10 sierpnia: 79 minut z Reading FC 2:1 – 2. kolejka Championship
17 sierpnia: 90 minut z Brentford FC 1:1 – 3. kolejka Championship
20 sierpnia: 90 minut z Blackburn Rovers 0:1 – 4. kolejka Championship

18. Mateusz Klich (Leeds United FC, 1990, pomocnik) jest bardzo mocny punktem drużyny, która po czterech kolejkach zajmuje pierwsze miejsce w tabeli Championship. Na razie w każdym z meczów wychodzi w pierwszym składzie. Na wyróżnienie zasługuje też bardzo ładna bramka Klicha przeciwko Salford City w 1. rundzie Carabao Cup, kiedy to po indywidualnej akcji ustalił wynik spotkania na 3:0.

4 sierpnia: 76 minut z Bristol City FC 3:1 – 1. kolejka Championship
10 sierpnia: 80 minut i asysta z Nottingham Forest 1:1 – 2. kolejka Championship
13 sierpnia: 90 minut i gol z Salford City 3:0 – 1. runda Carabao Cup
17 sierpnia: 76 minut z Wigan Athletic FC 2:0 – 3. kolejka Championship
21 sierpnia: 90 minut z Brentford FC 1:0 – 4. kolejka Championship

19. Olaf Koszela (Torquay United FC, 2002, napastnik) został wypożyczony na miesiąc do Tiverton Town FC, który gra w BetVictor Southern League Premier Division South, czyli na siódmym poziomie rozgrywkowym. 17-letni napastnik już w debiucie w nowym klubie zdobył bramkę. Obszerny skrót tego spotkania można obejrzeć poniżej. Bramka polskiego napastnika od 4:18.

10 sierpnia: 90 minut i bramka z Hayes and Yeading United 2:2 – 1. kolejka BetVictor Southern League Premier Division South
13 sierpnia: 67 minut z Poole Town FC 2:1 – 2. kolejka BetVictor Southern League Premier Division South
17 sierpnia: 64 minuty z Walton Casuals FC 3:1 – 3. kolejka BetVictor Southern League Premier Division South

20. Kacper Kowalczyk (Yeovil Town FC, 2001, bramkarz) podczas przygotowań do sezonu miał okazję trenować bardzo często z pierwszą drużyną. W zespole U18 opuścił pierwsze spotkanie z powodu kontuzji, ale w kolejnym meczu wyszedł już w pierwszym składzie.

17 sierpnia: 90 minut z Forest Green Rovers FC 3:4 – EFL Youth Alliance North East Division

21. Kacper Kuryłowicz (Tottenham Hotspur FC, 2001, bramkarz) jest na drugim, czyli ostatnim roku umowy z londyńskim klubie. Na razie zagrał w jednym z dwóch meczów w lidze.

10 sierpnia: rezerwowy z Fulham FC 0:4 – 1. kolejka U18 Premier League
17 sierpnia: 90 minut z Brighton and Hove Albion FC 2:3 – 2. kolejka U18 Premier League

22. Kacper Łopata (Brighton and Hove Albion FC, 2001, obrońca) został wypożyczony do Whitehawk FC. Już w debiucie w nowej drużynie zdobył bramkę strzałem głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

17 sierpnia: 90 minut i bramka z VCD Athletic 3:2
20 sierpnia: 90 minut z Sevenoaks Town 1:1
23 sierpnia: 90 minut z Saltdean United 2:0

23. Kamil Miazek (Leeds United FC, 1996, bramkarz) dwukrotnie w tym sezonie był rezerwowym bramkarzem w pierwszej drużynie. Był także drugim golkiperem w meczu zespołu U23. Do klubu na wypożyczenie z Lorient trafił 19-letni francuski bramkarz Illan Meslier, co może wydłużyć dla Miazka drogę do debiutu w pierwszej drużynie.

19 sierpnia: rezerwowy z Millwall FC 3:2 – Professional Development League (U23)

24. Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC, 1990, pomocnik) w obecnym sezonie polski pomocnik jest rezerwowym drużyny występującej w najwyższej klasie rozgrywkowej w Walii.

10 sierpnia: rezerwowy z Prestatyn Town 1:2 – 2. runda Nathaniel MG Cup
16 sierpnia: rezerwowy z Newtown 0:0 – 1. kolejka Cymru Premier

25. Dawid Szczepaniak (Wrexham AFC, 2000, bramkarz) podpisał kontrakt z Wrexham w przerwie letniej. Na razie we wszystkich pięciu kolejkach National League był rezerwowym bramkarzem.

3 sierpnia: rezerwowy z Barrow AFC 2:1 – 1. kolejka National League
6 sierpnia: rezerwowy z Boreham Wood FC 2:2 – 2. kolejka National League
10 sierpnia: rezerwowy z Dover Athletic FC 1:2- 3. kolejka National League
13 sierpnia: rezerwowy z FC Halifax Town 1:0 – 4. kolejka National League
18 sierpnia: rezerwowy z Notts County FC 1:1 – 5. kolejka National League

26. Jakub Stolarczyk (Leicester City FC, rocznik 2000, bramkarz) w tym sezonie jest w kadrze drużyny U23. Podczas przygotowań do sezonu miał również możliwość trenowania z pierwszą drużyną. Na razie zagrał jedno spotkanie w osiemnastkach.

17 sierpnia: 90 minut z Reading FC 1:1 – 2. kolejka U18 Premier League

27. Maksymilian Stryjek (Eastleigh FC, 1996, bramkarz) w przerwie letniej odszedł z Sunderlandu i związał się umową z Eastleigh, gdzie wcześniej był wypożyczony. Max jest pierwszym bramkarzem drużyny z południa Anglii.

3 sierpnia: 90 minut z Notts County FC 1:0 – 1. kolejka National League
6 sierpnia: 90 minut z Yeovil Town FC 0:1 – 2. kolejka National League
10 sierpnia: 90 minut z Barrow AFC 0:2 – 3. kolejka National League
13 sierpnia: 90 minut z Sutton United FC 1:1 – 4. kolejka National League
17 sierpnia: 90 minut ze Stockport County 0:2 – 5. kolejka National League

28. Olivier Sukiennicki (Bradford City AFC, 2003, pomocnik) w przerwie letniej przeszedł ze Stoke City FC do nowego klubu. Gra w nowej drużynie w zespole U18.

3 sierpnia: 90 minut z Huddersfield Town AFC 1:1 – EFL Youth Alliance North East Division
10 sierpnia: 45 minut z Grimsby Town 1:2 – EFL Youth Alliance North East Division
21 sierpnia: 55 minut z Chesterfield FC – mecz przerwany – EFL Youth Alliance North East Division