#PolacywUK: Podsumowanie za okres 12 października – 5 listopada

Podsumowanie występów polskich zawodników na Wyspach Brytyjskich w dniach od 12 października do 5 listopada w najważniejszych ligach i klubach.

1. Michał Antkowiak (Lincoln City FC – rocznik 1999): 17-letni golkiper cały czas gra w pierwszym składzie drużyny U18.

14 października: 90 minute ze Scunthorpe United FC 1:1 – EFL Youth Alliance
28 października: 90 minut z Burton Albion FC 2:3 – EFL Youth Alliance
31 października: 90 minut z Coventry City FC 1:2 – 1. runda FA Youth Cup

2. Weronika Baranowska (Watford Ladies FC – rocznik 2000) ma pewne miejsce w składzie drugiej drużyny. 17-letnia bramkarka ostatnio jest także rezerwową w meczach FA Women’s Super League 2, czyli drugiej klasy rozgrywkowej futbolu kobiecego w Anglii.

12 października: rezerwowa z Millwall Lionesses 1:0 – FA Women’s Super League 2
15 października: 90 minut z Millwall Lionesses Reserves 2:2 – FA Women’s Super League 2
19 października: rezerwowa z Tottenham Hotspur Ladies FC 1:1 – FA Women’s Super League 2
1 listopada: rezerwowa z Reading FC Women 0:4 – FA Women’s Super League 2
5 listopada: 90 minut z Yeovil Town LFC Reserves 2:0 – FA WSL Development League

3. Jan Bednarek (Southampton FC – rocznik 1996) w omawianym terminie zagrał w dwóch meczach drużyny U23. 21-letni obrońca nadal nie ma miejsca kadrze na spotkania Premier League.

16 października: 90 minut i asysta z Newcastle United FC 6:2 – 7. kolejka Premier League Division Two
30 października: 14 minut i czerwona kartka z Brighton & Hove Albion FC 0:1 – 9. kolejka Premier League Division Two

4. Bartosz Białkowski (Ipswich Town FC – 1987) cały czas jest bardzo mocnym punktem swojej drużyny, która po bardzo dobrym początku sezonu przegrała ostatnio kilka meczów. Ipswich po jedenastu kolejkach zajmuje 8. miejsce w tabeli. Białkowski znalazł się w jedenastce 16. kolejki według whoscored.com.

14 października: 90 minut z Sheffield United FC 0:1 – 12. kolejka Championship
22 października: 90 minut z Norwich City FC 0:1 – 13. kolejka Championship
28 października: 90 minut z Burton Albion FC 2:1 – 14. kolejka Championship
31 października: 90 minut z Cardiff City FC 1:3 – 15. kolejka Championship
4 listopada: 90 minut z Preston North End FC 3:0 – 16. kolejka Championship

5. Krystian Bielik (Arsenal FC – rocznik 1998) w omawianym terminie nie grał z powodu kontuzji barku, której doznał 21 sierpnia podczas meczu z Manchester City. Powoli wraca do treningów.

6. Artur Boruc (AFC Bournemouth – rocznik 1980) w Premier League cały czas jest rezerwowym. 37-letni bramkarz zagrał jednak w czwartej rundzie EFL Cup.

14 października: rezerwowy z Tottenham Hotspur FC 0:1 – 8. kolejka Premier League
21 października: rezerwowy ze Stoke City FC 2:1 – 9. kolejka Premier League
28 października: rezerwowy z Chelsea FC 0:1 – 10. kolejka Premier League
4 listopada: rezerwowy z Newcastle United FC 1:0 – 11. kolejka Premier League
24 października: 90 minut z Middlesbrough FC 3:1 – 4. runda EFL Cup

7. Ariel Borysiuk (Queens Park Rangers FC – rocznik 1991) nie ma miejsca w kadrze meczowej i nie grał w omawianym terminie.

8. Marcin Brzozowski (Queens Park Rangers FC – rocznik 1998) po bardzo długiej przerwie w grze spowodowanej kontuzją wrócił do pełni zdrowia i składu Queens Park Rangers.

30 października: rezerwowy z Cardiff City FC 0:2 – U23 Professional Development Leauge

9. Marcin Bułka (Chelsea FC – rocznik 1999) w ostatnich tygodniach grał mniej niż na początku sezonu. 18-letni bramkarz wystąpił w dwóch spotkaniach w pierwszym składzie.

13 października: rezerwowy ze Swansea City FC FC 1:3 – Premier League 2 Division One
14 października: 90 minut z Leicester City FC 3:2 – U18 Premier League
18 października: 90 minut z AS Roma 0:2 – 3. mecz grupy C UEFA Youth League
22 października: rezerwowy z West Ham United FC 0:0 – Premier League 2 Division One
28 października: rezerwowy z Arsenal FC 2:2 – Premier League 2 Division One
31 października: rezerwowy z AS Roma 2:1 – 4. mecz grupy C UEFA Youth League

10. Adrian Cieślewicz (The New Saints FC – 1990) niestety znowu doznał groźnej kontuzji. W zeszłym sezonie miał złamaną czaszkę, a teraz zerwał więzadła w kolanie i będzie pauzował przez 9 miesięcy.

14 października: 21 minut z Prestatyn Town FC 6:0 – 9. kolejka JD Welsh Premier League

11. Maciej Dąbrowski (Hibernian FC – rocznik 1998) regularnie broni w zespole U20. Polski bramkarz jest bardzo blisko pierwszej drużyny.

17 października: 90 minut z Patrick Thistle 3:1 – Scottish Development League
26 października: 90 minut z East Kilbride FC 2:1 – 3. runda Scottish FA Youth Cup
1 listopada: 90 minut z St Mirren FC 4:0 – Scottish Development League

12. Łukasz Fabiański (Swansea City FC – rocznik 1985) prezentuje się świetnie w obecnym sezonie. Jest jednym z najlepszych bramkarzy ligi według statystyk. Mimo to Swansea ma znowu kłopoty i zajmuje dopiero 18. miejsce w tabeli Premier League.

14 października: 90 minut z Huddersfield Town AFC 2:0 – 8. kolejka Premier League
21 października: 90 minut z Leicester City FC 1:2 – 9. kolejka Premier League
28 października: 90 minut z Arsenal FC 1:2 – 10. kolejka Premier League
4 listopada: 90 minut z Brighton & Hove Albion FC 0:1 – 11. kolejka Premier League

13. Bartłomiej Gajda (Heart of Midlothian FC – rocznik 1999) regularnie wychodzi w pierwszym składzie drużyny U20. 18-latek gra jako środkowy obrońca.

16 października: 90 minut z Aberdeen FC 1:3 – Scottish Development League
29 października: 90 minut z Ayr United FC 5:1 – 3. runda Scottish FA Youth Cup
1 listopada: 45 minut z Ross County FC 3:4 – Scottish Development League

14. Wojciech Gajda (Heart of Midlothian FC – rocznik 1998) na razie jest rezerwowym bramkarzem w U20. Więcej o nim dowiecie się tutaj.

16 października: rezerwowy z Aberdeen FC 1:3 – Scottish Development League
29 października: rezerwowy z Ayr United FC 5:1 – 3. runda Scottish FA Youth Cup
1 listopada: 90 minut z Ross County FC 3:4 – Scottish Development League

15. Kamil Grabara (Liverpool FC – rocznik 1999) traci bardzo mało bramek w tym sezonie. W sumie w ośmiu rozegranych meczach aż pięciokrotnie zachował czyste konto. 18-letni bramkarz gra głównie w drużynie U23, ale wystąpił także w U19 w UEFA Youth League i raz w U18.

17 października: 90 minut z NK Maribor 4:1 – 3. kolejka grupy E UEFA Youth League
23 października: 90 minut z Manchester United FC 3:1 – Premier League 2 Division One
29 października: 90 minut z Leicester City FC 1:2 – Premier League 2 Division One
1 listopada: 90 minut z NK Maribor 3:0 – 4. kolejka grupy E UEFA Youth League

16. Kamil Grosicki (Hull City AFC – rocznik 1988) w omawianym okresie zdobył dwie bramki, ale mimo to był krytykowany przez dziennikarzy w Hull za swoją postawę na boisku. Prasa zarzuca 29-letniemu pomocnikowi brak zaangażowania oraz duże wahania formy.

14 października: 72 minuty z Norwich City FC 1:1 – 12. kolejka Championship
22 października: 64 z Barnsley FC 1:0 – 13. kolejka Championship
28 października: 45 minut z Nottingham Forest FC 2:3 – 14. kolejka Championship
31 października: 37 minut i gol z Middlesbrough FC 1:3 – 15. kolejka Championship
4 listopada: 90 minut z Sheffield United FC 1:4 – 16. kolejka Championship

17. Rafał Grzelak (Heart of Midlothian FC – rocznik 1988) przeżywa trudne chwile w Szkocji. Prasa skrytykowała go za mecz derbowy z Hibs, w którym został zmieniony w przerwie. Trener Craig Levein przyznał, że błędem było wystawienie 29-letniego Polaka na środku pomocy. Grzelak z Rangers jeszcze zagrał. Jednak z Kilmarnock w ogóle nie znalazł się w kadrze meczowej.

14 października: 23 minuty z Ross County FC 2:1 – 9. kolejka Scottish Premiership
21 października: rezerwowy z St. Johnstone FC 1:0 – 10. kolejka Scottish Premiership
24 października: 45 minut z Hibernian FC 0:1 – 11. kolejka Scottish Premiership
28 października: 90 minut z Rangers FC 1:3 – 12. kolejka Scottish Premiership
5 listopada: poza kadrą na mecz z Kilmarnock FC 1:2 – 13. kolejka Scottish Premiership

18. Mateusz Hewelt (Everton FC – rocznik 1996) wrócił już do pełni zdrowia po kontuzji kostki i zagrał pierwsze mecze w tym sezonie. 21-letni bramkarz liczy na to, że w styczniu zostanie wypożyczony, aby zdobywać doświadczenie w seniorskiej piłce.

24 października: 90 minut z Lincoln City FC 1:2 – EFL Trophy
27 października: 90 minut ze Swansea City FC 1:2 – Premier League 2 Division One

19. Mateusz Klich (Leeds United FC – rocznik 1990) nadal nie jest w stanie przebić się na stałe nawet do kadry meczowej na spotkania ligowe. Zagrał jedynie w EFL Cup.

14 października: rezerwowy z Nottingham Forest FC 2:0 – 12. kolejka Championship
24 października: 90 minut z Leicester City FC 1:3  – 4. runda EFL Cup
21 października: rezerwowy z Derby County FC 1:2 – 15. kolejka Championship

20. Grzegorz Krychowiak (West Bromwich Albion FC – rocznik 1990) nadal nie poznał smaku zwycięstwa w Premier League. Jego po serii słabszych meczów zajmuje dopiero 16. miejsce w tabeli.

16 października: 90 minut z Leicester City FC 1:1 – 8. kolejka Premier League
21 października: 90 minut z Southampton FC 0:1 – 9. kolejka Premier League
28 października: 81 minut z Manchester City FC 2:3 – 10. kolejka Premier League
4 listopada: 59 minut z Huddersfield Town AFC 0:1 – 11. kolejka Premier League

21. Artur Krysiak (Yeovil Town FC – rocznik 1989) jest podstawowym bramkarzem swojej drużyny.

14 października: 90 minut z Crewe Alexandra FC 2:0 – 13. kolejka League Two
17 października: 90 minut z Cambridge United FC 1:2 – 14. kolejka League Two
21 października: 90 minut z Barnet FC 1:1 – 15. kolejka League Two
25 października: 90 minut z Chelsea FC U21 1:1 – EFL Trophy
28 października: 90 minut ze Stevenage FC 1:2 – 16. kolejka League Two
4 listopada: 90 minut z Southend United FC 1:0 – 1. runda FA Cup

22. Dominic Kurasik (Colchester United FC) – 20-letni bramkarz został wypożyczony do Maldon & Tiptree FC.

23. Tomasz Kuszczak (Birmingham City FC – rocznik 1982) wrócił do pierwszego składu swojej drużyny. Duży wpływ na to miała kontuzja Davida Stockdale’a, który od początku sezonu bronił we wszystkich meczach w lidze. Polski golkiper spisuje się bez zarzutu.

13 października: 90 minut z Cardiff City FC 1:0 – 12. kolejka Championship
21 października: 90 minut z Millwall FC 0:2 – 13. kolejka Championship
29 października: 90 minut z Aston Villa FC 0:0 – 14. kolejka Championship
1 listopada: 90 minut z Barnet FC 0:2 – 15. kolejka Championship
4 listopada: 90 minut z Barnsley FC 0:2 – 16. kolejka Championship

24. Mikołaj Kwietniewski (Fulham FC – rocznik 1999) regularnie gra w meczach drużyny U23 w Premier League 2.

13 października: 85 minut ze Stoke City FC 2:1 – Premier League 2 Division Two
23 października: rezerwowy z Wolverhampton Wanderers FC 4:1 – Premier League 2 Division Two
27 października: 73 minuty z Norwich City FC 2:0 – Premier League 2 Division Two
1 listopada: 45 minut w U21 z Charlton Athletic FC 2:3 – EFL Trophy

25. Krystian Nowak (Heart of Midlothian FC – rocznik 1994) po powrocie do zdrowia zagrał w lidze zaledwie 21 minut. Trener Craig Levein przestał kompletnie z niego korzystać.

24 października: rezerwowy z Hibernian FC 0:1 – 11. kolejka Scottish Premiership
28 października: 21 minut z Rangers FC 1:3 – 12. kolejka Scottish Premiership
5 listopada: rezerwowy z Kilmarnock FC 1:2 – 13. kolejka Scottish Premiership

26. Arkadiusz Piskorski (Cefn Druids AFC – rocznik 1990) jest drugim Polakiem w Welsh Premier League. 27-letni pomocnik trafił do Druids w przerwie letniej z Flint Town United FC. Piskorskiego nie było w składzie przez kilka kolejek. Wrócił jednak na ławkę rezerwowych, a ostatnio wszedł nawet na boisko.

21 października: rezerwowy z Carmarthen Town FC 0:0 – 10. kolejka Welsh Premier League
27 października: rezerwowy z Bangor City FC 1:0 – 11. kolejka Welsh Premier League
3 listopada: 12 minut z Aberystwyth Town FC 0:1 – 12. kolejka Welsh Premier League

27. Antoni Sarnowski (Airbus UK Broughton FC – rocznik 1998) w przerwie letniej przeszedł z Bangor City do Airbusa, który gra w drugiej klasie rozgrywkowej. 19-letni bramkarz był rezerwowym w czterech spotkaniach Huws Gray Alliance, czyli drugiej klasy rozgrywkowej w Walii.

14 października: rezerwowy z Caersws FC 5:0 – 10. kolejka Huws Gray Alliance

28. Jakub Sinior (Middlesbrough FC – rocznik 2000) występuje w meczach drużyny U18. W omawianym okresie zagrał w jednym spotkaniu. Z innych spotkań nie było danych.

14 października: rezerwowy z Newcastle United FC 2:3 – U18 Premier League
21 października: 70 minut z Manchester United FC 2:6 – U18 Premier League

29. Paweł Sokół (Manchester City FC – rocznik 2000) zadebiutował w drużynie U23, kiedy to wszedł na boisko w 45. minucie meczu z Evertonem. 17-letni bramkarz ma miejsce w pierwszym składzie w U18. Do tego jest rezerwowym w meczach zespołu U19 w UEFA Youth League oraz w Premier League 2 w U23.

13 października: 45 minut z Everton FC 0:3 – Premier League 2 Division One
17 października: rezerwowy z SSC Napoli 3:1 – UEFA Youth League
21 października: 90 minut z Everton FC 3:5 – U18 Premier Leauge
24 października: rezerwowy z Bradford City AFC 1:2 – EFL Trophy
1 listopada: rezerwowy z SSC Napoli 5:3 – UEFA Youth League

30. Dawid Szczepaniak (Airbus UK Broughton FC – rocznik 2000) gra w zespole U19 oraz jest rezerwowym bramkarzem w pierwszej drużynie.

14 października: 90 minut z Cefn Druids AFC – Welsh Development Premier League
20 października rezerwowy z Ruthin Town 3:0 – 1. runda Huws Gray Alliance League Cup
22 października: 90 minut z Conwy Borough FC 8:2 – Welsh Development Premier League
24 października: rezerwowy z Connah’s Quay Nomads 0:2 – Ćwierćfinał Nathaniel MG Cup
29 października: 90 minut z Porthmadog FC 3:2 – 2. runda FAW Youth Cup
4 listopada: rezerwowy z Saltney Town FC 4:0 – 2. runda JD Welsh Cup

31. Jakub Stolarczyk (Leicester City FC – rocznik 2000) według dostępnych danych nie grał lub nie był rezerwowym w oficjalnym meczu w dniach 12 października – 5 listopada.

32. Maksymilian Stryjek (Sunderland AFC – rocznik 1996) został wypożyczony do Accrington Stanley i już w pierwszym meczu w nowej drużynie doznał kontuzji. W omawianym terminie leczył uraz.

33. Katie Wolska (Aston Villa Ladies FC – rocznik 2000) rozegrała dwa mecze w drużynie rezerw. 16-letnia zawodniczka gra jako prawoskrzydłowa.

29 października: 54 minuty z Manchester City WFC Reserves 0:5 – FA WSL Development League
5 października: 20 minut z Liverpool LFC Reserves 1:5 – FA WSL Development League

34. Paweł Wszołek (Queens Park Rangers FC – rocznik 1992) ostatnio miał problemy z grą w pierwszym składzie.

14 października: 76 minut z Sunderland AFC 1:1 – 12. kolejka Championship
21 października: 90 minut z Bolton Wanderers FC 1:1 – 13. kolejka Championship
28 października: 24 minuty z Wolverhampton Wanderers FC 2:1 – 14. kolejka Championship
31 października: rezerwowy z Sheffield United FC 1:0 – 15. kolejka Championship
4 listopada: poza kadrą na mecz z Nottingham Forest FC 0:4 – 16. kolejka Championship

35. Marcel Wusiewicz (Burnley FC – rocznik 2000) został wypożyczony do Salford City FC.

21 października: 90 minut z York City FC 1:0 – 3. runda eliminacyjna FA Youth Cup
31 października: 120 minut z Wrexham 2:2 (4:5 w karnych) – 1. runda FA Youth Cup

36. Michał Żyro (Wolverhampton Wanderers FC – rocznik 1992) zagrał w dwóch meczach drużyny U23. 24-letni pomocnik nie masz na miejsce w kadrze na spotkania ligowe.

16 października: 90 minut z Aston Villa FC 0:2 – Premier League 2
29 października: 64 minuty z Middlesbrough FC 1:3 – Premier Leauge 2

37. Paweł Żuk (Everton FC – rocznik 2001) w omawianym terminie przebywał na Cyprze z reprezentacją Polski U17 na turnieju eliminacyjnym do mistrzostw Europy. Biało-czerwoni uzyskali awans do Elite Round, a 16-letni pomocnik zagrał we wszystkich trzech spotkaniach.