Paweł Żuk zagrał w finale Pucharu Syrenki

Paweł Żuk (Everton FC) wyszedł w pierwszym składzie reprezentacji Polski U-17 w finale turnieju o Puchar Syrenki. Drużyna prowadzona przez trenera Bartłomieja Zalewskiego przegrała z Portugalią po rzutach karnych.

16-letni pomocnik ponownie zagrał jako prawoskrzydłowy. Żuk w 52. minucie spotkania został zmieniony przez Bartłomieja Eizencharta.

Portugalia to był zdecydowanie najtrudniejszy rywal dla biało-czerwonych podczas turnieju dla reprezentacji rocznika 2001 i młodszych. W poprzednim dwóch spotkaniach zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego, którzy należą do europejskiej czołówki, pokonali po 3:0 Rumunię i Norwegię. Natomiast Polacy wygrali z Węgrami 1:0 oraz Belgią 4:1.

Podopieczni trenera Zalewskiego dwukrotnie mieli szczęście, gdy piłka po strzałach Portugalczyków obijała słupek bramki bronionej przez Marcela Lotkę. Ostatecznie po osiemdziesięciu minutach był remis i do rozstrzygnięcia wyniku potrzebne były rzuty karne. Niestety biało-czerwoni nie strzelili ani jednej z pięciu jedenastek. Natomiast Portugalczycy dwa razy pokonali Lotkę i to oni cieszyli się ze zwycięstwa w turnieju.

Dla reprezentacji Polski U-17 Pucharu Syrenki był bardzo ważnym etapem przygotowań do turnieju eliminacyjnego mistrzostw Europy, który odbędzie się w dniach 17-23 października na Cyprze. Nasi zawodnicy zmierzą się tam z gospodarzami, Szwecją i San Marino. Bezpośredni awans do Elite Round uzyskają dwie najlepsze drużyny z 13 grup.